1. Student/ka wybiera seminarium licencjackie/magisterskie z oferty przedstawionej w danym roku akademickim przez jednostkę prowadzącą kierunek studiów.
2. Za zgodą Dziekana i ze względu na swoje zainteresowania badawcze student/ka może przygotowywać pracę dyplomową pod opieką naukową pracownika/cy, który/a w danym roku nie prowadzi seminarium.
3. Kierujący/ca pracą jest zobowiązany/a do monitorowania na bieżąco procesu powstawania pracy dyplomowej.
4. Student/ka jest zobowiązany/a do systematycznego przedstawiania kierującemu/cej pracą jej kolejnych fragmentów, co wyklucza możliwość przedłożenia kompletnej pracy bez wcześniejszej weryfikacji postępów w pisaniu pracy przez kierującego/cą pracą.
5. Temat pracy licencjackiej i magisterskiej zatwierdzany jest przez radę dydaktyczną jednostki odpowiedzialnej za dany kierunek studiów nie później niż do końca piątego semestru studiów licencjackich oraz nie później niż do końca drugiego semestru studiów magisterskich. Warunkiem zatwierdzenia tematu pracy licencjackiej/magisterskiej jest jego zgodność z dyscyplinami, do których został przypisany kierunek oraz kierunkowymi efektami uczenia się. Ewentualne zmiany tematu pracy zatwierdza rada dydaktyczna jednostki.
6. Student/ka ostatniego semestru może uzyskać zaliczenie z seminarium licencjackiego/magisterskiego po zaliczeniu wszystkich obowiązkowych przedmiotów i praktyk w toku studiów oraz po złożeniu pracy i zaakceptowaniu jej przez kierującego/cą pracą.
7. W przypadku naruszenia cudzych praw autorskich, sfałszowania badań naukowych lub ich wyników student/ka na wniosek dziekana podlega postępowaniu dyscyplinarnemu na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
8. Wraz z pracą dyplomową student/ka zobowiązany/a jest do złożenia oświadczenia o samodzielnym przygotowaniu pracy licencjackiej /magisterskiej.
9. Obieg pracy dyplomowej odbywa się w systemie APD.
10. Rada dydaktyczna jednostki może dodatkowo przyjąć rozwiązania szczegółowe, które odpowiadają charakterystyce danego kierunku studiów.

I. Praca dyplomowa na studiach I stopnia (licencjackich)

 

1. Pisemna praca dyplomowa (licencjacka)
1) Student/ka przygotowujący/a pisemną pracę licencjacką powinien/powinna wykazać się podstawową wiedzą i umiejętnościami zgodnymi z efektami uczenia się określonymi dla danego kierunku.
2) Treść pracy licencjackiej nie może pokrywać się z zadaniami ocenianymi w ramach innych przedmiotów w programie studiów.
3) Temat pracy licencjackiej uzgadniany jest z kierującym/cą pracą na podstawie przedstawionego konspektu pracy i zatwierdzany przez radę naukową jednostki prowadzącej kierunek studiów.
4) Pisemna praca licencjacka powinna odpowiadać podstawowym normom tekstu naukowego pod względem kompozycji, powinna być napisana językiem poprawnym, uwzględniać najważniejszą literaturę fachową i podstawową terminologię specjalistyczną oraz aparat naukowy (przypisy, bibliografię).
5) Pisemna praca licencjacka powinna zawierać następujące elementy:
- strona tytułowa (imię i nazwisko studenta, numer albumu, tytuł pracy w języku polskim i angielskim lub – w przypadku prac neofilologicznych – w języku, który jest przedmiotem studiów i języku polskim, nazwa jednostki, w której powstała praca oraz imię i nazwisko kierującego/cej pracą),
- spis treści,
- wstęp – wyjaśnienie tematu i celu pracy, omówienie najważniejszych aspektów stanu badań i wskazanie zastosowanej metody,
- część merytoryczna z podziałem na rozdziały,
- zakończenie – wnioski i konkluzje końcowe,
- aneks (alternatywnie),
- bibliografia,
- streszczenie i słowa kluczowe w języku polskim, o ile praca została napisana w języku obcym lub w języku angielskim, o ile praca została napisana w języku polskim.
6) Pisemna praca licencjacka powinna mieć objętość ok. 25 – 40 stron (45 000 – 72 000 znaków bez spacji).
7) Pisemna praca licencjacka powinna zostać opracowana pod względem edytorskim zgodnie z wymogami określonymi dla poszczególnych kierunków.
8) Pisemna praca licencjacka na kierunkach neofilologicznych powinna być pisana w języku obcym, chyba że specyfika kierunku dopuszcza pisanie pracy w języku polskim. Studenci/tki kierunków neofilologicznych powinni/ny wykazać się znajomością języka obcego na poziomie B2+. W przypadku kierunków dwujęzycznych student może wybrać każdy ze studiowanych języków, pod warunkiem, że opanował go na poziomie min. B2+.
9) Pisemnej oceny pracy licencjackiej w systemie APD, zgodnie z wzorem formularza, dokonuje kierujący/ca pracą i recenzent/ka.

2. Praca licencjacka przygotowywana metodą projektu
1) Student/ka przygotowujący/a pracę dyplomową metodą projektu (dalej: projekt licencjacki) powinien/powinna wykazać się zdolnością rozwiązywania zadań praktycznych oraz podstawową umiejętnością ich naukowego opisu z uwzględnieniem najważniejszej fachowej literatury oraz metodologii. Studenci/tki filologii obcych powinni/ny wykazać się znajomością języka obcego na poziomie B2+.
2) Projekt licencjacki może być przygotowywany przez zespół studentów/ek, jednak zadania każdego wykonawcy powinny być wyraźnie określone, gdyż podlegają oddzielnej ocenie.
3) Celem projektu dyplomowego powinno być opracowanie (rozwiązanie, opisanie, objaśnienie) konkretnego problemu (tematu, zagadnienia), którym może być np. redakcja haseł encyklopedycznych, stworzenie katalogu bibliotecznego lub komputerowej bazy danych, przygotowanie wystawy, dokonanie przekładu tekstu literackiego (naukowego) z komentarzem krytycznym, krytyczna edycja tekstu literackiego (naukowego), przygotowanie antologii tekstów literackich (naukowych) z komentarzem krytycznym/historycznym, przeprowadzenie wywiadu, napisanie reportażu, przygotowanie audycji radiowej, opracowanie dokumentacji repertuaru teatralnego, opracowanie cyklu lekcji na konkretny temat, przygotowanie (audio)przewodnika (np. literackiego, kulturowego), opracowanie cyklu felietonowego lub cyklu komentatorskiego, opracowanie dokumentacji wybranego zagadnienia, przygotowanie programu terapii logopedycznej osoby z zaburzeniami mowy na podstawie diagnozy, przygotowanie przesiewowych badań logopedycznych i ich analiza, opracowanie programu stymulacji logopedycznej na podstawie analizy wypowiedzi pacjenta, opracowanie glosariusza terminologicznego, słownika tematycznego, tłumaczenia z języka obcego na polski lub vice versa wraz z omówieniem procesu tłumaczenia, kompendium informacyjnego/kompendium wiedzy z obszaru językowo-kulturowego filologii.
4) Temat projektu licencjackiego powinien być oryginalny i nie może pokrywać się z zadaniami ocenianymi w ramach innych przedmiotów w programie studiów.
5) Temat projektu licencjackiego uzgadniany jest z kierującym/cą pracą na podstawie przedstawionego planu projektu i zatwierdzany przez radę naukową jednostki prowadzącej kierunek studiów.
6) Plan projektu licencjackiego powinien uwzględniać:
- temat i cel projektu,
- charakterystykę działań praktycznych,
- charakterystykę metody badawczej,
- opis sposobu wykonania projektu (rozwiązania problemu),
- opis poszczególnych zadań, fazy realizacji projektu, przewidywane terminy,
- wykaz literatury fachowej i źródeł.
7) Projekt licencjacki powinien składać się z dwóch części:
a. prezentacji efektów działań praktycznych lub ich dokumentacji (np. wystawa, przekład, reportaż, dokumentacja fotograficzna),
która może mieć także charakter pokazu publicznego;
b. części opisowo-krytycznej o objętości 8 – 15 stron (14 400 – 27 000 znaków bez spacji)
- obejmującej charakterystykę podjętych działań i zastosowanej metody badawczej,
- napisanej językiem poprawnym, z uwzględnieniem podstawowej terminologii fachowej,
- przygotowanej w oparciu o najważniejszą literaturę specjalistyczną,
- uwzględniającej aparat naukowy (przypisy, bibliografia),
- opracowanej pod względem edytorskim zgodnie z wymogami określonymi dla poszczególnych kierunków studiów,
- zawierającej streszczenie i słowa kluczowe w języku polskim, o ile praca została napisana w języku obcym lub w języku angielskim, o ile praca została napisana w języku polskim.
8) W przypadku przygotowywania projektu przez zespół studentów/ek każdy/a z nich przygotowuje oddzielnie część opisową projektu, odnoszącą się do zadania wykonywanego przez daną osobę.
9) Ocena projektu licencjackiego obejmuje zarówno efekt działań praktycznych, jak i części opisowej. Pisemnej oceny projektu licencjackiego w systemie APD, zgodnie z wzorem formularza, dokonuje kierujący/ca pracą i recenzent/ka.
10) Ocena projektu powinna uwzględniać następujące kryteria: nowatorstwo, oryginalność, zgodność osiągniętych efektów z zakładanymi celami, zasadność przyjętej metody, spójność działań praktycznych i części opisowej oraz – w uzasadnionych przypadkach – sposób prezentacji projektu.

 

II. Praca dyplomowa na studiach drugiego stopnia (magisterskich)

 

1. Pisemna praca dyplomowa (magisterska)

1) Student/ka przygotowujący/a pracę magisterską powinien/powinna wykazać się zaawansowaną wiedzą i umiejętnościami zgodnymi z efektami uczenia się określonymi dla danego kierunku studiów.
2) Treść pracy magisterskiej nie może pokrywać się z zadaniami ocenianymi w ramach innych przedmiotów w programie studiów ani z tematem pisanej na studiach I stopnia pracy licencjackiej.
3) Temat pracy magisterskiej uzgadniany jest z kierującym/cą pracą na podstawie przedstawionego konspektu pracy i zatwierdzany przez radę naukową jednostki prowadzącej kierunek studiów.
4) Praca magisterska powinna odpowiadać normom tekstu naukowego, powinna być napisana stylem naukowym, uwzględniać literaturę fachową, specjalistyczną terminologię oraz aparat naukowy (przypisy, bibliografię).
5) Praca magisterska powinna zawierać następujące elementy:
- strona tytułowa (imię i nazwisko studenta, numer albumu, tytuł pracy w języku polskim i angielskim lub – w przypadku prac pisanych na kierunkach neofilologicznych – w języku będącym przedmiotem studiów oraz w języku polskim, nazwę jednostki, w której powstała praca oraz imię i nazwisko kierującego/cej pracą),
- spis treści,
- wstęp – wyjaśnienie tematu i celu pracy, omówienie stanu badań i wskazanie zastosowanej metodologii,
- część merytoryczna z podziałem na rozdziały,
- zakończenie – wnioski i konkluzje końcowe,
- aneks (alternatywnie),
- bibliografia,
- streszczenie i słowa kluczowe w języku angielskim, jeśli praca została napisana w języku polskim lub w języku polskim, jeśli praca została napisana w języku obcym.
6) Pisemna praca magisterska powinna mieć objętość 60 – 100 stron (108 000 – 180 000 znaków bez spacji).
7) Prace magisterskie na kierunkach neofilologicznych powinny być pisane w języku, który jest przedmiotem studiów, chyba że specyfika kierunku dopuszcza pisanie pracy w języku polskim. Studenci/tki kierunków neofilologicznych powinni/ny wykazać się znajomością języka obcego na poziomie C1. W przypadku kierunków dwujęzycznych student/ka może wybrać jeden ze studiowanych języków, pod warunkiem, że opanował go na poziomie min. C1.
8) Praca magisterska powinna zostać opracowana pod względem edytorskim zgodnie z wymogami określonymi dla poszczególnych kierunków studiów.
9) Pisemnej oceny pracy magisterskiej w systemie APD, zgodnie z wzorem formularza, dokonuje kierujący/ca pracą i recenzent/ka.