O BUDYNKU

Aktualny budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego został oddany do użytku w lipcu 2014 roku. Wygląd gmachu jest efektem prac firmy AGG (Architekci Grupa Grabowski), która w całości była odpowiedzialna za projekt obiektu.

Jak przystało na Wydział Filologiczny wejście zdobią sentencje i cytaty w różnych językach, wykute antykwą na kamiennych płytach. Charakterystyczne są olbrzymie elewacje skrzydeł bocznych z białymi, nieregularnie rozmieszczonymi pionowymi profilami na tle ciemnych przeszkolnych płaszczyzn. W środku uwagę zwraca przezroczysty, pełen światła hall centralny (atrium) - serce całego budynku, które łączy i zespala wszystkie jego części. Multikulturowość Wydziału Filologicznego została podkreślona rozwiązaniami kolorystycznymi wnętrza. Budynek składa się z sześciu kondygnacji, a każda z nich została utrzymana w innym kolorze tęczy. 

Zamieszczony wyżej opis pochodzi z materiałów informacyjnych projektanta budynku.

LOKALIZACJA

Budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego mieści się przy ul. Pomorskiej 171/173 w Łodzi, w centrum miasta, 2 km od Dworca Łódź Fabryczna, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla studenckiego "Lumumbowo".

Wydział jest dobrze skomunikowany z pozostałą częścią Łodzi. Do naszego gmachu można dotrzeć bezpośrednimi połączeniami autobusowymi i tramwajowymi z najważniejszych punktów miasta - ulicy Piotrkowskiej oraz Manufaktury. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku Filologa znajdują się siedziby pozostałych wydziałów uczelni oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a także Biblioteka i Rektorat UŁ

WIRTUALNY SPACER

Zatanawiasz się, jak wyglądają wnętrza naszego budynku? Odtwórz poniższy materiał wideo i zajrzyj do najważniejszych miejsc w naszym gmachu!

 

 

 

 

Zachęcamy również do odbycia wirtualnego spaceru po budynku naszego Wydziału za pośrednictwem Google Maps. Dzięki zdjęciom sferycznym zamieszczonym w tym serwisie można zajrzeć do dziekanatu, przejść się po wydziałowej bibliotece czy też zobaczyć, jak wyglądają wybrane sale wykładowe.

ZASADY ZACHOWANIA W SYTUACJI ZAGROŻENIA

W trosce o Państwa zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pragniemy zwrócić uwagę na istotne kwestie dotyczące zasad ewakuacji budynku w sytuacji zagrożenia.

Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z poruszaną tematyką i stosowanie się do wskazówek zawartych w poniższej prezentacji.

Dokument zawiera również istotne informacje dotyczące zakazu palenia na terenie budynku oraz zasad segregacji śmieci 🗑.

WYNAJEM SAL

W budynku Wydziału znajdują się aule wykładowe od 120 do 478 miejsc i sale dydaktyczne (na 18-60 osób). Dostępne są również miejsca promocyjne w przestrzeni wspólnej (istnieje możliwość zastosowania niestandardowych form reklamy na korytarzach poszczególnych pięter).

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu sal zamieszczoną poniżej.

Dodatkowych informacji dotyczących wynajmu przestrzeni konferencyjnych lub reklamowych udziela Aneta Sadach, kierownik działu ds. obsługi administracyjno-informatycznej Wydziału Filologicznego UŁ.

SPECJALISTYCZNE POMIESZCZENIA DYDAKTYCZNE

To, co nas wyróżnia, to profesjonalne sale, które zostały wyposażone w taki sposób, by umożliwiać studentom poszczególnych kierunków zdobycie specjalistycznych umiejętności. Częścią naszej wydziałowej infrastruktury są między innymi:

 • studio radiowe;
 • studio telewizyjne;
 • sala kinowa;
 • sala translatorska z kabinami tłumaczy;
 • sale językowe (z systemem komunikacji głosowej między uczestnikami zajęć i prowadzącym);
 • sala teatralna;
 • sale logopedyczne i audiologiczne.

PUNKTY USŁUGOWE

Na terenie budynku zlokalizowane są następujące punkty usługowe:

 • bufet Fil-Mil (parter; aktualne menu sprawdzisz tutaj lub tutaj);
 • Coffee Point (1. piętro; więcej informacji na Facebooku oraz Instagramie);
 • automaty z ciepłymi napojami (na parterze oraz 3. piętrze);
 • książkomat (zlokalizowany na parterze przy wejściu bocznym, umożliwia odbiór i zwrot książek z biblioteki wydziałowej).

PARKING

Wydział dysponuje dwoma parkingami przeznaczonymi odpowiednio dla pracowników Wydziału (parking od strony ul. Pomorskiej) oraz studentów (parking od ul. Narutowicza).

Zasady korzystania z miejsc parkingowych określają poniższe dokumenty.

WI-FI

WiFI

Studenci i pracownicy Wydziału Filologicznego UŁ mają możliwość korzystania z sieci Wi-Fi przez cały okres studiów/pracy.

W celu skorzystania z internetu należy połączyć się z siecią „eduroam”. Sieć wymaga zalogowania się przy użyciu studenckiego lub pracowniczego konta AD (odpowiednio: ul######@edu.uni.lodz.pl lub imie.nazwisko@filologia.uni.lodz.pl).

Eduroam jest ogólnoświatowym systemem dostępu do sieci bezprzewodowej dla społeczności naukowo-akademickiej. Pozwala na korzystanie z bezprzewodowego internetu również w wielu innych instytucjach naukowych w Polsce i na świecie.

­


Ustawienia niezbędne do zalogowania się do sieci „eduroam” z telefonu komórkowego pracującego pod kontrolą systemu Android:

Metoda EAP: PEAP
Uwierzytelnianie Phase 2: MS-CHAP v2
Wymagane jest wybranie opcji nie sprawdzania certyfikatu