Spotkanie z prof. Marjaane Kangas. Życie w Laponii w dobie zmian klimatycznych.

Miejsce wydarzenia: Targowa 1/3, 90-021 Łódź
Czas: 17 marca 2024 (niedziela) 12:00 - 14:00

W połowie marca gościem UŁ będzie prof. Marjaana Kangas z Uniwersytetu Laponii. Choć sama jest specjalistką w dziedzinie uczenia się poprzez zabawę i gry, to jej obecność w naszym mieście, będzie sposobnością do spotkania się w zupełnie innej sprawie. Dla szerokiej publiczności 17 marca o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie w języku angielskim dotyczące współczesnego życia w Laponii w kontekście zmian klimatycznych.

Grafika informacyjna z tytułem spotkania na tle zorzy polarnej. W prawym górnym rogu zdjęcie prof. Marjaana Kangas wpisane w strzałkę, symbol Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapraszamy na spotkanie w Centrum Nauki i Techniki EC1, które stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania związane z klimatem.
Klimat w Centrum, to cały dzień wypełniony warsztatami, grami, kinowymi pokazami specjalnymi i spotkaniami, z których zwracamy szczególną uwagę na jedno.

O godz. 12.00 w sali audytoryjenj Centrum Nauki i Techniki EC-1 prof. Jarosław Płuciennik poprowadzi rozmowę z prof. Marjaana Kangas z (University of Lapland) o warunkach życia w dzisiejszej Laponii. Punktem wyjścia do dyskusji będzie kampania promocyjna z 2021 r. zgłaszająca gminę Salla w Finlandii, jako kandydata do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2032 r. Akcja ta była mocnym głosem w sprawie zmian klimatycznych i informacja o niej obiegła światowe media. Co zmieniło się przez ostatnie 3 lata? Jak wygląda życie w jednym z najzimniejszych, zamieszkałych rejonów Europy w czasie zachodzących zmian klimatu? Czy perspektywa organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich na północy Finlandii oddala się, czy przybliża? Na te i inne pytania związane z życiem codziennym w Laponii odpowiadać będzie prof. Marjaana Kangas.

Program wydarzenia:
10:00 – 18:00 – Warsztat Less-waste
10:00 – 18:00 – Warsztaty laboratoryjne: Energia dla klimatu (przerwa techniczna w godz. 13:00-14:00, warsztaty przeznaczone dla osób pow. 10 roku życia)
10:15 – Klimatyczne podchody – po śladach CO2
11:00 – Klimatyczne mity i quiz z nagrodami
11:00, 12:30, 16:00 – Eko Dom – energia w naszym codziennym życiu. Oprowadzanie tematyczne z przewodnikami.
*atrakcja dodatkowo płatna – 1 zł.
12:00 - “Can we still have a playful mindset while living in the Arctic and Lapland?” Stories by Professor Marjaana Kangas (University of Lapland) interviewed by Prof. Jarosław Płuciennik (University of Lodz) - spotkanie prowadzone w języku angielskim.
14:00 – pokaz filmu “Rzeka”, reż. Jennifer Peedom.
14:30 – “Od węgla do uranu” – gra terenowa*
*atrakcja dodatkowo płatna – 24 zł bez biletu do CNiT EC1, 12 zł z biletem.
BILETY
SZCZEGÓŁY

Uśmiechnięty portret prof. Marjaana Kangas

Prof. Marjaana Kangas to specjalistka w dziedzinie uczenia się poprzez zabawę i gry oraz 20-letnie doświadczenie w badaniach nad uczeniem się przez zabawę w projektach wielodyscyplinarnych. Kangas jest wiodącą ekspertką w dziedzinie pedagogiki uczenia się przez zabawę, a także pierwszym fińskim badaczem zajmującym się edukacją uczestniczącym w programie EdTech Acceleration w Dolinie Krzemowej w latach 2017–2019. Jej badania koncentrują się na wykorzystaniu zabaw, gier i narzędzi cyfrowych w edukacji, a także promocji edukacji na świeżym powietrzu i sztucznej inteligencji w nauce. Żyje i uczy w Laponii, na Uniwersytecie Laponii w Rovaniemi.

Zapisz się do wydarzenia na Facebooku.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wykupić bilet wstępu do CNiT.

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Targowa 1/3, 90-021 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 17 marca 2024 (niedziela) 12:00 - 14:00