Uroczystośc nadania Bibliotece WF UŁ imienia prof. Karola Dejny

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173/171/173, 90-236 Łódź
Czas: 26 kwietnia 2024 (piątek) 13:30 - 15:00

26 kwietnia o godz. 13:30 przy wejściu do Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ (I piętro) odbędzie się uroczystość nadania placówce imienia prof. Karola Dejny, pierwszego Dziekana Wydziału Filologicznego UŁ. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy całą społeczność akademicką – studentów, pracowników naukowych i administracyjnych.

Biblioteka Wydziału Filologicznego UŁ
prof. Karol Dejna

W programie przewidziano odsłonięcie pamiątkowej tablicy z wizerunkiem prof. Karola Dejny, przedstawienie jego sylwetki oraz krótkie przemowy zaproszonych gości.

Wszytskich, którzy chcieliby bliżej poznać historię patrona, zachęcamy do obejrzenia tematycznej wystawy poświęconej prof. Karolowi Dejnie, która znajduje się w korytarzu przy wejściu do biblioteki. Wystawa będzie dostępna do połowy maja.

Profesor Karol Dejna urodził się 10 listopada 1911 roku w Borkach Wielkich koło Tarnopola. Tam ukończył II Państwowe Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. W latach 1930-1935 odbył studia w zakresie filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Pracę magisterską poświęconą stronie biernej w średniowiecznej polszczyźnie napisał pod kierunkiem prof. Henryka Gaertnera.

Wkrótce po ukończeniu studiów swoje zainteresowania naukowe skierował na dialektologię. Jeszcze przed wojną podjął badania terenowe nad gwarami polskimi i ukraińskimi. W 1945 roku przybył do Łodzi i podjął pracę na Uniwersytecie Łódzkim.

Profesor Dejna wniósł wielki wkład w organizację łódzkiego ośrodka naukowego, gdzie został pierwszym dziekanem Wydziału Filologicznego UŁ, prorektorem do spraw nauczania, wicedyrektorem Instytutu Filologii Polskiej, a także kierownikiem Zakładu Filologii Słowiańskiej, kierownikiem Katedry Historii Języka Polskiego i Filologii Słowiańskiej, sekretarzem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego (1953-1957), przewodniczącym jego Wydziału I (1960-1981), a następnie wiceprezesem (1982-1994), redaktorem naczelnym „Rozpraw Komisji Językowej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego” oraz doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego (1988). Zmarł 16 kwietnia 2004 roku w Łodzi. Za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne Minister Edukacji Naukowej odznaczył Profesora Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W zakresie dialektologii został pośmiertnie nagrodzony Dyplomem Honorowym Polskiej Akademii Nauk.

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173/171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 26 kwietnia 2024 (piątek) 13:30 - 15:00