Ostatnie dni wystawy fotografii „Oblicza afrykańskiej przyrody”

Miejsce wydarzenia: Jana Kilińskiego 101, 90-011 Łódź
Czas: 15 marca 2024 (piątek) 18:00 - 07 maja 2024 (wtorek) 18:00

Już tylko do wtorku, 7 maja można oglądać w Muzeum Przyrodniczym wystawę fotografii „Oblicza Afrykańskiej Przyrody”. Wielkoformatowe fotografie autorstwa dr Artura Stankiewicza przedstawiają piękno, majestat i wibrujący puls wyjątkowych zwierząt zamieszkujących ostatnie dzikie fragmenty Ziemi.

Informacje o wystawie Oblicza afrykańskiej przyrody

Autor, dr Artur Stankiewicz, jest fotografem i miłośnikiem przyrody. Niezwykła pasja do natury kierowała jego życiem zawodowym, od studiów magisterskich na geologii w Polsce, doktoratu z geochemii w USA, aż po pracę przy poszukiwaniu ropy i gazu na całym świecie. Po blisko 30 latach ciągłych podróży i niełatwej pracy w międzynarodowych korporacjach naftowych, w roku 2020, autor zdecydował się porzucić swoje dotychczasowe zajęcie i całkowicie poświęcić się pasji fotografowania dzikich zwierząt i przyrody.

Przeprawy gnu, Serengeti

Szczególnym uczuciem i zainteresowaniem darzy Afrykę – kontynent, na którym spędza każdą wolną chwilę, wciąż pogłębiając wiedzę na temat lokalnej przyrody, zwierząt i ich zachowań. Jego podejście do fotografii cechuje niespotykana empatia – uwagę skupia przede wszystkim na zrozumieniu zwierząt, a w swoich pracach stara się subtelnie pokazać ich niezwykłe życie w środowisku naturalnym, w warunkach i świetle uwydatniających ich piękno, ale również bogactwo całego ekosystemu.

Słonie w Hwange, Zimbabwe

Fotografie Artura Stankiewicza były prezentowane na łamach wielu polskich i zagranicznych publikacji książkowych, jak również w licznych periodykach poświęconych fotografii. Jego prace wyróżniano w prestiżowych konkursach fotograficznych jak Siena International Photo Awards (SIPA), Nature Photographer of the Year (NPOTY), Bird Photographer of the Year (BPOTY), Audubon, Monovisions, Memorial Maria Luisa czy MontPhoto. Fotograf jest też laureatem Grand Prix w konkursie na Fotografa Roku 2022 Związku Polskich Fotografów Przyrody, w którym od 2022 pełni funkcje Prezesa Okręgu Dolnośląskiego. Autor czynnie wspiera wybrane organizacje wspomagające ochronę zwierząt w Afryce takie jak Sheldrick Wildlife Fund, Frankfurt Zoological Society czy Bushlife Conservancy. Prace Artura Stankiewicza były wystawiane wcześniej w Warszawie i Gdańsku, a roku 2023 stały się częścią stałej ekspozycji w Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu, mieście, w którym twórca spędził swoje studenckie życie.

Wystawę będzie można oglądać do 7 maja 2024 r.

Lwice

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Tekst i redakcja: Justyna Kowalewska (3PR), Michał Gruberski
Autor fotografii: dr Artur Stankiewicz