Cześć! 👋

Jeżeli czytasz ten tekst, to znaczy, że prawdopodobnie zainteresowało Cię nasze wydarzenie. A skoro udało już się nam zwrócić Twoją uwagę, czujemy się w obowiązku, by wyjaśnić Ci, o co w tym wszystkim chodzi! 🙂

Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej, to prawdopodobnie myślisz czasem o tym, co będziesz robić w przyszłości. Być może nieraz zastanawiasz się, jakie wybrać studia i co zrobić, by kiedyś znaleźć fajną pracę. A może masz już w głowie swój wymarzony zawód? Niezależnie od tego, czy podjąłeś/podjęłaś już swoją decyzję dotyczącą dalszego wykształcenia, czy też jest ona jeszcze przed Tobą – dobrze trafiłeś/-aś! Nasz Dzień Otwarty jest po to, by utwierdzić Cię w Twoim przekonaniu, rozwiać Twoje wątpliwości lub pomóc dokonać właściwego wyboru!

A może studia masz już dawno za sobą, a teraz spełniasz się zawodowo w roli nauczyciela? Wiemy, że pracując w szkole, czujesz się odpowiedzialny/-a za swoich podopiecznych i chciałbyś/chciałabyś nakierować ich na właściwe tory. To wydarzenie jest również dla Ciebie! Wierzymy, że z naszą pomocą uda Ci się doradzić swoim uczniom, jaka ścieżka edukacji będzie dla nich najlepsza.

Idea Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŁ powstała 7 lata temu. W marcu 2017 roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. W naszych gościnnych progach licealiści mogli wziąć udział w licznych wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych, porozmawiać ze studentami, poznać infrastrukturę naszego Wydziału i uczestniczyć w tematycznych konkursach. W kolejnych latach impreza zyskiwała na popularności. Dość powiedzieć, że w 2019 roku odwiedziło nas 950 uczniów z 28 szkół z województwa łódzkiego. Zdarzało się tak, że w wydarzeniu brały udział również pojedyncze osoby z bardziej odległych miast, m.in. Torunia, Wrocławia, Wałbrzycha czy Konina.

Niestety, wybuch pandemii w 2020 roku nie pozwolił nam zorganizować kolejnej edycji imprezy. Po roku przerwy, w marcu 2021 r., spotkaliśmy się z licealistami ponownie, ale tym razem w przestrzeni wirtualnej. Podobnie było w 2022 roku, gdy uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych online za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Na szczeście w 2023 roku mogliśmy powrócić do stacjonarnej formy wydarzenia i ponownie zaprosić licealistów do gmachu Wydziału Filologicznego UŁ. W takiej samej formule planujemy tegoroczną edycję Dnia Otwartego.

Grupy szkolne oraz uczniowie, którzy pojawią się na imprezie na własną rękę, będą mogli wziąć udział w wykładach i warsztatach przygotowanych przez naszych pracowników, doktorantów i studentów (pamiętajcie o tym, że wymagana jest wcześniejsza rejestracja). To doskonała okazja, by na własnej skórze przekonać się, jak wyglądają zajęcia akademickie oraz poczuć atmosferę studenckiego życia. Będzie również możliwość, by wziąć udział w zwiedzaniu budynku Wydziału i poznać jego nowoczesną infrastrukturę.

Mamy świadomość, że w Waszej głowie może pojawić się sporo wątpliwości dotyczących studiowania. Skomplikowane zasady rekrutacji, programy studiów, siatki godzin… To wszystko może wydawać się trudne. Dlatego oprócz możliwości udziału w zajęciach dostępne dla wszystkich uczestników imprezy będą stoiska informacyjne, przy których dyżury pełnić będą studenci i wykładowcy poszczególnych kieurnków. Dzięki temu będziecie mogli osobiście zadać nurtujące Was pytania.

To jak, będziecie z nami 22 marca? My już nie możemy się doczekać!