VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Literatura polska w świecie. Polska literatura non fiction – perspektywa nadawcy i odbiorcy”

Miejsce konferencji: Online
Czas: 17 listopada 2022 (czwartek) 09:00 - 18 listopada 2022 (piątek) 16:45

Wydział Humanistyczny oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego organizują międzynarodową konferencję „Literatura polska w świecie. Polska literatura non fiction – perspektywa nadawcy i odbiorcy”. Tegoroczne spotkanie jest kontynuacją tradycji rozpoczętej w 2005 roku.

Konferencja odbędzie się w formie zdalnej.

Program

Pierwszy dzień obrad rozpocznie panel dyskusyjny z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych polonistów, tłumaczy, wykładowców akademickich, którzy zajmują się recepcją literatury polskiej poza granicami Polski. Wystąpienia konferencyjne pierwszego dnia skupią się wokół takich zagadnień jak topografia miejsc i analiz (auto)biografii jako gatunku non fiction.

Drugi dzień będzie poświęcony tematyce reportażowej, wspomnieniom, migracjom, esejom oraz powieści kryminalnej z perspektywy nadawcy i obiorcy, również tego zewnętrznego kulturowo.

Do udziału w konferencji – jako słuchaczy i dyskutantów – zapraszamy wszystkich zainteresowanych poruszaną podczas konferencji tematyką: badaczy teorii i historii literatury, humanistyki zaangażowanej, (glotto)dydaktyków polonistycznych, językoznawców oraz kulturoznawców. Zapraszamy twórców, krytyków i czytelników, studentów i doktorantów.

Szczegóły konferencji

Miejsce konferencji: Online

Data i godziny konferencji: 17 listopada 2022 (czwartek) 09:00 - 18 listopada 2022 (piątek) 16:45