Najczęściej wyszukiwane:

Konkurs "Najlepszy Scenariusz" 2025/2026

Drogie Studentki i Drodzy Studenci!
Zakład Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej ogłasza II edycję konkursu na opracowanie "Najlepszego scenariusza lekcji języka polskiego" dla dowolnej klasy 4-8 szkoły podstawowej lub dowolnej klasy szkoły średniej!

Adresaci Konkursu:
Studentki/Studenci Uniwersytetu Łódzkiego, realizujący specjalność nauczycielską na I lub II stopniu studiów filologii polskiej.

Cele Konkursu:

  • Ukazanie nowoczesnych metod i form pracy z tekstem literackim oraz z językiem na lekcjach języka polskiego.
  • Wypracowanie nowych metod pracy z uczniem w edukacji literackiej i językowej.
  • Promowanie przykładów dobrych praktyk w edukacji polonistycznej, które uwzględniają etapy rozwojowe dziecka oraz jego możliwości intelektualne, poznawcze.
  • Upowszechnienie czytelnictwa oraz nowatorskich pomysłów i metod pracy z uczniem.
  • Uwrażliwienie na rolę tekstu literackiego w kształtowaniu właściwych postaw i wzorców zachowań oraz dbanie o dobrostan ucznia.
  • Promowanie kultury języka polskiego.
  • Promowanie kreatywności w nauczaniu języka polskiego.

Ważne terminy:

  • Termin zaakceptowania warunków Konkursu: od 24 listopada 2025 r. do 30 stycznia 2026 r., zgodnie z warunkami wskazanymi w Regulaminie Konkursu.

  • Termin zgłaszania prac: od 24 listopada 2025 r. do 30 stycznia 2026 r., zgodnie z warunkami wskazanymi w Regulaminie Konkursu.

  • Ogłoszenie wyników: 31 marca 2026 r. na stronie WWW Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Wymogi formalne:
Scenariusz powinien być oryginalny i autorski, niepublikowany wcześniej w żadnej formie oraz być dostosowany do określonego poziomu edukacyjnego.
Scenariusz musi zawierać:

  • tytuł lekcji,

  • czas trwania lekcji,

  • adresata zajęć (grupa, klasa),

  • cele operacyjne lekcji,

  • techniki, metody i formy pracy,

  • środki dydaktyczne,

  • szczegółowy przebieg zajęć (z podziałem na etapy: wprowadzenie, realizacja, podsumowanie),

  • ewaluację lekcji,

  • ewentualne materiały pomocnicze (np. teksty, ćwiczenia),

  • bibliografia (pozycje, z których Uczestnik/Uczestniczka korzystał/a, które stanowiły źródło inspiracji).

Kategorie Uczestniczek/Uczestników:
Uczestniczki/Uczestnicy konkursu, zostaną podzieleni na dwie kategorie:

  • kategoria 1 — studenci studiów I stopnia,
  • kategoria 2 — studenci studiów II stopnia.

Uczestniczki/Uczestnicy konkursu zaszeregowani wedle kategorii, o których mowa powyżej, mogą otrzymać nagrody w dwóch zasadniczych działaniach:

  • scenariusz lekcji polonistycznej dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8);
  • scenariusz lekcji polonistycznej dla uczniów szkół średnich.

Zapraszamy wszystkie Studentki i wszystkich Studentów do udziału w Konkursie!

 

WYNIKI I EDYCJI KONKURSU NA NAJLEPSZY SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
(edycja 2025//2026)

W związku z niewielką liczbą zgłoszonych na konkurs prac, Jury podjęło decyzję o nagrodach w jednej, wspólnej kategorii.

Miejsce 1. brak
Miejsce 2. Dominik Musz (102 pkt.)
Miejsce 3. Mikołaj Połetek (98 pkt.)
Wyróżnienie Paulina Chruślińska (82 pkt.)

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Konkurs na "najlepszy scenariusz" 2024/2025 r.

ul. Pomorska 171/173
90-236 Łódź

kontakt@filologia.uni.lodz.pl
tel: 42/665 51 06
fax: 42/665 52 54

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR