
Rok akademicki 2024/2025
W ramach programu „Nauczyciel skrojony na miarę dzis i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:
- Menedżerem i dyrektorem ZSP w Łodzi Jakubem Tomczewskim na temat: „Jak radzić sobie zestresem?”
Spotkania naukowe:
- Pan Kamil Ostrowski wygłosił (we współautorstwie z Dominiką Nowicką) referat: (Nie)obecności Reymonta w szkole. O funkcjonowaniu noblistyw programach nauczania dla szkoły średniej od roku 1945 na konferencji "Reymont. Stulecie Nobla", zorganizowanej w dn. 14-15.11.2024 r. przez Uniwersytet Łódzi i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Olkuszu. 21 i 22 listopada nasze Koło reprezentowało Uniwersytet Łódzki podczas konferencji naukowej pt. „Twórczość literacka w lokalnych ośrodkach kultury. Kluby – poetyki – edukacja – upowszechnianie.” Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury MOK w Olkuszu i było okazją do dyskusji o roli literatury w edukacji i lokalnej kulturze. Nasze Koło reprezentowali: dr hab. prof. UŁ Małgorzata Gajak-Toczek – opiekunka naukowa Koła, lic. Kamil Ostrowski – wiceprzewodniczący Koła.
- Spotkanie z dr Gabrielą Olszowską – prawne aspekty oceny szkolnej. 14 stycznia 2025 r. mieliśmy przyjemność gościć dr Gabrielę Olszowską, ekspertkę w dziedzinie prawa oświatowego, która podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem! Podczas spotkania zgłębiliśmy temat prawnych aspektów oceny szkolnej, dowiadując się m.in.: jak skutecznie wprowadzać przepisy prawa oświatowego w życie, jakie wyzwania stoją przed współczesnymi nauczycielami, jak budować własne podejście do nauczania i pracy w zawodzie nauczyciela. Dziękujemy serdecznie Pani dr Gabrieli Olszowskiej za inspirujące refleksje i motywację do działania, a Pani Prof. UŁ Małgorzacie Gajak-Toczek za moderowanie dyskusji.
- „Szkoła Jutra III” (4-5 kwietnia 2025 r.). W konferencji, organizowanej przez Zakład Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej oraz Wydział Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie, wzięli również udział członkowie naszego Koła Naukowego:
lic. Kamil Ostrowski z referatem „Etyka wrażliwości Richarda Rorty’ego jako neopragmatyczna propozycja kształcenia w procesie obcowania z dziełem literackim”;
mgr Kamila Socha z wystąpieniem „Interdyscyplinarne nauczanie w klasie czwartej na przykładzie ekranizacji 'Akademii Pana Kleksa’”.
Konferencja była znakomitą okazją do prezentacji badań, wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad przyszłością edukacji humanistycznej.
U nas, na Filologu:
- Targi Kół Naukowych na Wydziale Filologicznym UŁ. 20 listopada 2024 r. nasze Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej aktywnie uczestniczyło w Targach Kół Naukowych! Zachęcaliśmy studentów do dołączenia do naszej inicjatywy, prezentując bogatą ofertę, która pozwala na rozwój naukowy i dydaktyczny. Z nami: możesz zdobywać doświadczenie w prowadzeniu lekcji języka polskiego w zaprzyjaźnionych szkołach; brać udział w ciekawych spotkaniach o tematyce dydaktyczno-naukowej, poznawać fascynujące osoby, które inspirują swoją wiedzą i osiągnięciami! Dołącz do nas i rozwijaj swoje pasje!
Szczegóły: @kolo.sympatkowdydaktyki.lodz. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Kołem Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej!
11 marca 2025 roku świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w wyjątkowy sposób! Nasze Koło zorganizowało szereg inspirujących wydarzeń, które pozwoliły uczestnikom spojrzeć na polonistykę z nowej perspektywy.
Polonistyka przez zabawę!
Na naszym stoisku uczniowie szkół średnich mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w niecodzienny sposób – poprzez interaktywne zadania i kreatywne wyzwania. Śmiech, błyskotliwe odpowiedzi i żywe dyskusje sprawiły, że nauka stała się przyjemnością!
Warsztaty poświęcone poezji XIX wieku
Razem odkrywaliśmy piękno epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, przybliżając uczestnikom bogactwo języka oraz twórczość najwybitniejszych poetów tamtych czasów.
Wykład „Fantastyka a polonistyka”
Zastanawialiśmy się, w jaki sposób literatura fantastyczna splata się z polską tradycją literacką – było inspirująco i odkrywczo! - Dzień Otwarty na Wydziale Filologicznym UŁ
Członkowie naszego Koła Naukowego aktywnie uczestniczyli w Dniu Otwartym na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, współtworząc stoisko Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.
Przez cały dzień rozmawialiśmy z uczniami szkół średnich, dzieląc się wiedzą o kierunku filologia polska, możliwościach rozwoju naukowego oraz projektach, w które można zaangażować się już od pierwszego roku studiów.
Wydarzenie było pełne inspirujących spotkań i pytań – dziękujemy wszystkim za obecność i zainteresowanie!
Do zobaczenia na Uniwersytecie Łódzkim! - Wyniki konkursu na „Najlepszy scenariusz języka polskiego”
Z radością ogłaszamy laureatów konkursu na najlepszy scenariusz języka polskiego. W tegorocznej edycji rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach, a poziom nadesłanych prac zachwycił nasze Jury pomysłowością, wrażliwością, a także dojrzałością językową.
Kategoria – szkoła podstawowa:
I miejsce – Mikołaj Połetek, III rok
II miejsce – Paulina Chruślińska, II rok
III miejsce – Natalia Łuczyńska, III rok
Wyróżnienie – Wiktoria Adamczyk, III rok
Kategoria – szkoła średnia:
I miejsce — Barbara Pieniążek, II rok drugiego stopnia filologii polskiej
II miejsce — Izabela Kowalska, II rok drugiego stopnia filologii polskiej
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za udział, a Zwycięzcom składamy najserdeczniejsze gratulacje!
Wyrazy wdzięczności kierujemy również do naszego wspaniałego Jury:
dr hab. prof. UŁ Małgorzata Gajak-Toczek,
dr Agnieszka Kowalkiewcz-Kulesza,
Pani Ewa Kalińska-Iciek, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi,
Pani Monika Stępniak-Jankowska, nauczycielka ZSP nr 9 w Łodzi
– dziękujemy za zaangażowanie, wnikliwość i serce włożone w ocenę nadesłanych scenariuszy.
Dziękujemy Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. prof. UŁ Annie Lenartowicz-Zagrodnej oraz Wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej, Kierownik Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej dr hab. prof. UŁ Agnieszce Wierzbickiej za zasponsorowanie nagród dla zwycięzców i za to, że ten konkurs istnieje.
Zachęcamy wszystkich pasjonatów języka polskiego do udziału w kolejnych edycjach konkursu!
- „In memoriam ppłk Tadeusza 'Tatara' Barańskiego”
Członkowie Koła Naukowego mieli zaszczyt uczestniczyć w uroczystości upamiętniającej ppłk Tadeusza „Tatara” Barańskiego — żołnierza AK, pedagoga i wieloletniego nauczyciela ZSP im. KEN w Łodzi. Spektakl „In memoriam” został przygotowany z inicjatywy szkoły, a całość wyreżyserowała pani Katarzyna Pankratz.
Wydarzenie miało formę trzyczęściowego przedstawienia:
1. Część historyczna — przygotowana przez uczniów ZSP z dużym zaangażowaniem i szacunkiem dla dziedzictwa bohatera.
2. Część artystyczna — zaprezentowana przez członków Koła: Kamila Ostrowskiego, Patrycję Miśkiewicz i Zuzannę Walczak, w reżyserii dr hab. prof. UŁ Małgorzaty Gajak-Toczek, opowiadała o losach Tadeusza Barańskiego i jego żony.
3. Spotkanie ze świadkami historii — poprowadził Tomasz Szamburski, prezes ŚZŻAK okręgu łódzkiego, w towarzystwie żołnierzy AK, którzy podzielili się osobistymi wspomnieniami.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, nauczyciele oraz młodzież.
Cześć i chwała Bohaterom!
- Nagroda dla dr hab. prof. UŁ Małgorzaty Gajak-Toczek
Z wielką radością informujemy, że dr hab. prof. UŁ Małgorzata Gajak-Toczek, została uhonorowana I miejscem w Polsce i tytułem Najlepszego Nauczyciela Akademickiego Polski w prestiżowym Plebiscycie Edukacyjnym 2024!
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie i zgromadziła najlepszych nauczycieli oraz edukatorów z całej Polski, docenionych za pasję, zaangażowanie i profesjonalizm w pracy dydaktycznej.
Jesteśmy dumni, że możemy uczyć się od tak wybitnej osoby!
Serdeczne gratulacje dla Pani Profesor! - Laureatka konkursu Studencki Nobel 2025 w kategorii „Dziennikarstwo i literatura”
Paulina Chruślińska znalazła się w ścisłym gronie 10 najlepszych studentów z całej Polski i już niebawem powalczy o tytuł laureatki, prezentując swoje osiągnięcia i plany na przyszłość. Jej aktywność naukowa, organizacyjna i artystyczna to wzór pasji, konsekwencji i zaangażowania – znamy ją jako dynamiczną Członkinię Koła, uczestniczkę praktyk i pełną zapału studentkę.
Trzymamy mocno kciuki za Paulinę w finale i życzymy powodzenia!
Jesteśmy dumni, że nasza społeczność ma w swoich szeregach tak inspirujące osoby!
Rok akademicki 2023/2024
W ramach programu „Nauczyciel skrojony na miarę dziś i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:
- Agatą Karolczyk-Kozyrą, dyrektorką I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, autorką bloga Kreatywny Polonista, Nauczycielką Jutra 2021, współautorką podręczników języka polskiego do szkoły podstawowej, na temat: „Nowoczesne metody nauczania w kształceniu polonistycznym”.
- Irminą Żarską, doradczynią metodyczną w GODN, finalistką konkursu Nauczyciel Roku 2021, autorką strony Rysunkowy Język Polski, na temat: „Innowacyjne metody nauczania w kształceniu polonistycznym”.
- Dr hab. prof. UAM Jackiem Pyżalskim, autorem wielu publikacji z zakresu komunikowania i trudnych zachowań oraz edukacji medialnej, na temat: „Młodzież w sieci”.
- Dr Urszulą Wolską, filozofką, propagatorką psychoterapii filozoficznej, na temat: „Prawda i co z ta postprawdą”.
- Dariuszem Martynowiczem, nauczycielem roku 2021, fascynatem kreatywnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, zwycięzcą wielu ogólnopolskich konkursów dotyczących wykorzystania ICT w szkole ma temat: „Polonistyczne kształcenie dziś i jutro”.
Spotkania naukowe:
- Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej zorganizowało konferencję pt. Obraz osób z niepełnosprawnością w literaturze, języku, kulturze i dydaktyce (maj 2024).
- Na spotkaniach dyskutowaliśmy wokół referatów poświęconych:
- nowościom dydaktycznym,
- pracy z osobami z niepełnosprawnościami,
- planowanej reformie edukacji,
- kwestiom związanym z ideą prac domowych dla ucznia.
Uczestnicy Koła brali udział w konferencjach naukowych:
- „Kobiety i codzienność” organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
- „Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki” organizowanej na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
- „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich” organizowanej na Uniwersytecie Łódzkim.
W ramach programu „Bliżej szkoły” zorganizowaliśmy zajęcia dla młodzieży w:
- Szkole Podstawowej im. W. S. Reymonta w Rokicinach na temat: „Hejt w rzeczywistości szkolnej” – metodą dramy.
- Zespole Szkół Politechnicznych im. KEN na temat: „Romantyczna wizja świata – metodą escape roomu.
U nas, na Filologu:
- współorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,
- braliśmy udział w targach kół naukowych organizowanych w BUL-e.
Rok akademicki 2022/2023
W ramach programu: „Nauczyciel skrojony na miarę dziś i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:
- Agatą Karolczyk-Kozyrą, dyrektorką I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, autorką bloga Kreatywny Polonista, Nauczycielką Jutra 2021, współautorką podręczników języka polskiego do szkoły podstawowej, na temat: Multimedialne Moduły Tematyczne.
- Irminą Żarską, doradczynią metodyczną w GODN, finalistką konkursu Nauczyciel Roku 2021, autorka strony Rysunkowy Język Polski, na temat: „Myślenie wizualne”.
Spotkania naukowe
Rozmawialiśmy o zagadnieniach związanych z:
- egzaminem ósmoklasisty – zapoznanie z dokumentami ministerialnymi i przykładowymi arkuszami ćwiczeń,
- nową maturą z języka polskiego – zapoznanie z dokumentami ministerialnymi i przykładowymi arkuszami ćwiczeń,
- rozwiązaniami dydaktycznymi, po które warto sięgać – kuźnia kreatywnych pomysłów.
W ramach programu „Bliżej szkoły” zorganizowaliśmy zajęcia dla młodzieży w:
- I LO im. Jarosława Dabrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim – escape room dotyczący zagadnień romantycznych;
- Technikum Gastronomicznym im. S. Staszica w Tomaszowie Mazowieckim – escape room na temat kreacji bohaterów romantycznych.
- Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi – drama związana z literaturą renesansu.
U nas, na Filologu:
- współorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,
- braliśmy udział w targach kół naukowych organizowanych w BUL-e.
Rok akademicki 2021/2022
W ramach programu „Polonista skrojony na miarę dziś i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:
- Irminą Żarską, doradczynią metodyczną w GODN, finalistką konkursu Nauczyciel Roku 2021, autorka strony Rysunkowy Język Polski, na temat: Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- Agatą Karolczyk-Kozyrą, dyrektorką I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, autorką bloga Kreatywny Polonista, Nauczycielką Jutra 2021, współautorką podręczników języka polskiego do szkoły podstawowej, na temat "Język polski w działaniu".
W ramach akcji: "Spotkania z pisarzami" zorganizowaliśmy spotkanie z Marcinem Koziołem, autorem bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży.
Spotkania naukowe
W ramach programu „Bliżej szkoły omawialiśmy zagadnienia”:
- warsztaty dla członków Koła realizowane online i face to face na temat pracy w czasach pandemii.
- dyskusje na temat lekcji odwróconej, internetowych inicjatyw polonistycznych
- prowadzenie warsztatów dla uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi.