Studia magisterskie z bohemistyki na UŁ od jesieni 2022!

Wydział Filologiczny UŁ odwiedzili Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce pan Jakub Dürr oraz Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Łodzi prof. Krzysztof Skotnicki. Jednym z poruszanych podczas spotkania tematów była zmiana, jaka zostanie wprowadzona na slawistyce od przyszłego roku akademickiego. Na studiach II stopnia język czeski będzie bowiem można wybrać jako wiodący.

Była to pierwsza wizyta powołanego w grudniu 2021 roku nowego Ambasadora Republiki Czeskiej na naszej uczelni. Została zorganizowana z inicjatywy prof. Skotnickiego, który od lat aktywnie wspiera tworzenie i rozwój ścieżki bohemistycznej na UŁ. 

Filologia słowiańska jest kierunkiem, na którym do wyboru są cztery języki – bułgarski, czeski, serbski i słoweński. Studenci uczą się dwóch z nich, z których jeden jest wiodący. Dotychczas język czeski można było wybrać jako wiodący jedynie na studiach licencjackich. Wraz z początkiem roku akademickiego taka możliwość pojawi się również na studiach magisterskich

wyjaśnia dr hab. Ivan Petrov (Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ).

Podczas spotkania z Jakubem Dürrem studenci poznali zadania, jakie stoją przed czeskim ambasadorem w Polsce, a także dowiedzieli się wiele na temat czeskiego sytemu edukacji.  

Ambasador zachęcał studentów do udziału w letnich szkołach językowych, które w lipcu i sierpniu są zwyczajowo organizowane przez czeskie uniwersytety (m.in. w Pradze, Brnie, Ołomuńcu, Pilźnie). Miał również sposobność, by dopytać, czym kierowali się studenci, wybierając studia bohemistyczne na naszej uczelni. 

Po spotkaniu ze studentami Pan Ambasador odbył rozmowę, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz UŁ i Wydziału Filologicznego.  

W rozmowie poruszono m.in. sprawy mobilności studentów i naukowców, planowanych wspólnych inicjatyw naukowych i kulturalnych, a także wsparcia ze strony Ambasady i instytucji czeskich dla dalszego rozwoju ścieżki bohemistycznej na łódzkiej slawistyce. 

Tekst źródłowy: Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ