Premiera specjalnego wydania czasopisma studenckiego „KAPITOL”

21 listopada na Wydziale Filologicznym UŁ odbyło się spotkanie poświęcone premierze wydania specjalnego numeru czasopisma studenckiego „KAPITOL”. Organizatorami wydarzenia byli Koło Młodych Klasyków UŁ, Łódzki Oddział PTF oraz Katedra Filologii Klasycznej UŁ.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza rozpoczęła się od przemówienia realizatorek grantu, po których odbyły się wystąpienia prof. Natalii Lemann i prof. Małgorzaty Budzowskiej. W drugiej części wykład wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Tomasz Witczak, a na samym końcu spotkania realizatorki projektu rozdały autorskie egzemplarze specjalnego wydania czasopisma „KAPITOL”. Publikacja jest także dostępna w wersji online.

Specjalny numer czasopisma „KAPITOL” został wydany przez Koło Młodych Klasyków dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu miasta Łodzi po zdobyciu tytułu laureata w konkursie „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024”. Projekt grantowy realizowało pięć studentek filologii klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego, które aktywnie działają w Kole Młodych Klasyków: Melania Janicka (koordynatorka techniczna projektu), Martyna Kowalska (koordynatorka merytoryczna projektu), Zuzanna Turbińska, Justyna Dolecka i Natalia Goska.

Do udziału w konkursie zachęcił nas pan profesor Krzysztof Tomasz Witczak, jeden z wykładowców związanych z Katedrą Filologii Klasycznej UŁ, który skontaktował się z nami w tej sprawie mailowo. To właśnie Pan Profesor zaproponował wydanie KAPITOLU poświęcone językowi łacińskiemu w Łodzi jako projekt, z którym mogłybyśmy wystartować. Pomysł bardzo nam się spodobał, dlatego przygotowałyśmy wniosek grantowy i wymyśliłyśmy dla naszego wydania specjalnego tytuł: De lingua Latina Lodziae vivente (czyli: O języku łacińskim żyjącym w Łodzi).

– wspomina Melania Janicka.

Dziewiąty już numer czasopisma był wydaniem tematycznym, pokazującym, że język łaciński wciąż się skrywa w Łodzi, a wiele muzeów i pałaców łódzkich nawiązuje do antyku i starożytnego Rzymu. Autorki poświęciły także dużo miejsca postaci i twórczości Juliana Tuwima – łódzkiemu literatowi, dla którego łacina była inspiracją i językiem ubarwiającym jego utwory.

Antyk w łódzkiej sztuce, literaturze i architekturze to takie terytorium „znane-nieznane”, idealnie nadające się do odkrywania na nowo. Nam samym niemało frajdy sprawiło odszyfrowywanie starożytnych motywów ukrytych pod warstwami farby i tynku. Jesteśmy wdzięczne Urzędowi Miasta Łodzi za sfinansowanie naszych działań i możliwość realizacji projektu, który zapewnił nam mnóstwo nowych, wartościowych doświadczeń. Przede wszystkim jesteśmy jednak szczęśliwe, że nasza ciężka praca z minionych paru miesięcy ujrzała wreszcie światło dzienne i możemy zaprezentować jej wyniki

– podsumowuje Melania.

Koło Młodych Klasyków UŁ, do którego należą realizatorki projektu, to organizacja zreszająca studentów zainteresowanych kulturą antyczną. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Koło prowadzi zróżnicowaną działalność naukową i propagatorską – angażuje się w imprezy wydziałowe i uniwersyteckie oraz organizuje własne wydarzenia, takie jak warsztaty poświęcone antykowi dla licealistów. W zeszłym roku Koło Młodych Klasyków zostało współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej „Tygiel kultur, narodów i religii – Bliski Wschód na przestrzeni dziejów”. Do osiągnięć mogą teraz zaliczyć również swój projekt grantowy.


Tekst: Justyna Rojewska
Zdjęcia: Eryk Woźniak/Bartosz Burski/Justyna Rojewska