Niebieska humanistyka: projekt artystyczny dotyczący 19 łódzkich rzek

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 17 czerwca 2023 (sobota) 19:00 - 01 września 2023 (piątek) 20:30

W piątek (23 czerwca) o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty wernisaż prac przygotowanych w ramach projektu fotograficznego „RIVERSCAPE.19 niewidzialnych rzek”. Autor wystawy Marek Domański (ASP w Łodzi) i kurator przedsięwzięcia Tomasz Ferenc (UŁ) chcą swoim działaniem przywrócić mieszkańcom Łodzi świadomość obecności i roli rzek w wymiarze historycznym, a także podkreślić ich życiodajny potencjał.

Wydarzenie organizowane jest w ramach tegorocznej edycji FOTOFESTIWALU. Choć uroczysty wernisaż odbędzie się 23 czerwca, to prace będzie można oglądać w Uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5) już od 17 czerwca. Wystawa potrwa do 1 września 2023 r. 

Świadomość, że 19 łódzkich rzek nadal płynie i codziennie przekraczamy je, pokonując mosty lub poruszając się nad kanałami, nie jest oczywista dla mieszkańców naszego miasta. Jej przywrócenie stanowi jednak elementarny warunek koniecznej zmiany. 

wyjaśnia autor projektu Marek Domański. 

Projekt RIVERSCAPE wpisuje się w nurt „niebieskiej humanistyki”, który zwraca uwagę na potrzebę materialno-dyskursywnego doświadczenia wody. Istnieje realna potrzeba / konieczność przywrócenia podmiotowości rzekom płynącym przez nasze miasto. Jest to możliwe tylko przez przywrócenie nam świadomości obecności i roli rzek w wymiarze historycznym, jak i ujawnienie ich życiodajnego potencjału. 

dodaje. 

Fotografia, która dysponuje jednocześnie potencjałem dokumentalnym i ewokatywnym, może w tej zmianie odegrać istotną rolę. Skala problemu przerasta możliwości pojedynczego człowieka, zatem należy odbudować poczucie wspólnoty w trosce o cały ekosystem, który zapewnia bezpieczeństwo każdemu z osobna. 

podsumowuje autor. 

Godziny otwarcia podczas trwania Fotofestiwalu 

  • czwartek–piątek 15.00–19.00 

  • sobota: 12.00–18.00 

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 17 czerwca 2023 (sobota) 19:00 - 01 września 2023 (piątek) 20:30

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND