Jak to jest być reżyserem, dobrze? Wywiad z Michałem Gazdą – reżyserem „Znachora”

W sobotę 7 października na Wydział Filologiczny UŁ zawitał Michał Gazda – reżyser najnowszego „Znachora” oraz absolwent kulturoznawstwa. Twórca podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat produkcji współczesnych filmów oraz opowiedział nam nie tak krótką historię o swojej miłości do kina. Wywiad stanowi część cyklu rozmów „Z perspektywy absolwenta”, realizowanego przez Wydział Filologiczny.

O tym, jak wygląda życie reżysera, opowiadał Michał Gazda podczas spotkania w murach Wydziału Filologicznego. Były to pierwsze odwiedziny absolwenta w nowym gmachu – spotkanie to pozwoliło twórcy powrócić wspomnieniami do początków swojej kariery zawodowej, a także do wcześniejszych lat, gdy jeszcze jako student zdobywał wiedzę filmoznawczą pod okiem doświadczonych profesorów Uniwersytetu Łódzkiego.

Trzeba się pilnować, żeby nie popadać w rutynę. Trzeba czasami nawet programowo zmuszać się do tego, żeby wyjść z własnej strefy komfortu. Ten zawód jest obarczony wielkimi frustracjami, bo na jeden projekt, który ma swój finał na ekranach, przypada kilkanaście, które się nie udają. Trochę już się nauczyłem z tym żyć i przyznam się, że wciąż i mimo wszystko uwielbiam swój zawód. No i cieszę się, że jestem częścią tego świata.

– Michał Gazda, reżyser „Znachora”

Jak studia na Wydziale Filologicznym wspomina reżyser „Znachora”? Na czym polegała współpraca absolwenta kulturoznawstwa z platformą streamingową? Czym praca przy filmie fabularnym różni się od pracy przy serialach telewizyjnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na stronie Wydziału Filologicznego: „Z perspektywy absolwenta: Michał Gazda”.

Rozmowę z Michałem Gazdą przeprowadziła Angelina Kusowska (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ).

Michał Gazda

Cykl „Z perspektywy absolwenta” stanowi serię wywiadów z absolwentami Wydziału Filologicznego UŁ. Podczas rozmów byli studenci poszczególnych kierunków dzielą się z czytelnikami swoimi wspomnieniami ze studiów, a także zdradzają, w jaki sposób osiągać zawodowe sukcesy. Historie osób, które ukończyły Wydział Filologiczny, publikowane są w strefie kandydata oraz w strefie absolwenta na wydziałowej stronie internetowej.