Zagraniczni studenci UŁ zakosztowali polskiej wigilii

Prawie dwustu studentów Uniwersytetu Łódzkiego z całego świata zasiadło przy wigilijnych stołach podczas zorganizowanych dla nich przez uczelnię dwóch uroczystych obiadów świątecznych. To powrót po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do tej pięknej tradycji związanej ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem.

Zagraniczni studenci UŁ podczas obiadu świątecznegoUroczyste obiady świąteczne odbyły się w sali Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UŁ

Wigilijne potrawy i obyczaje 

Na stołach w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ pojawiły się potrawy tradycyjnej polskiej wigilii. Studenci i studentki z innych krajów europejskich, a także z Azji, Afryki, Ameryki mogli (często po raz pierwszy w życiu) skosztować pierogów z kapustą i grzybami, śledzia, karpia w galarecie oraz innych smakołyków. Nie obyło się oczywiście bez tradycyjnego łamania opłatkiem i składania sobie życzeń. 

W atmosferę polskich świąt i towarzyszące jej obyczaje wprowadzili studentów pracownicy Biura Współpracy z Zagranicą UŁ. Całość zakończył quiz dla uczestników sprawdzający wiedzę o polskich zwyczajach związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Goście tej uniwersyteckiej międzynarodowej wigilii mieli okazję skonfrontować polskie tradycje i obyczaje z panującymi w ich krajach. Okazało się, że często są bardzo podobne. 

Trzy kobiety o azjatyckich rysach twarzy

Na Uniwersytecie Łódzkim kształcą się obecnie studenci z 95 krajów.

3000 zagranicznych studentów UŁ 

Na uroczyste obiady świąteczne zapraszani są przede wszystkim zagraniczni studenci I roku. Dla wielu z nich, pochodzących z całego świata, jest to pierwsza okazja do spotkania w tak licznym gronie z koleżankami i kolegami z innych krajów, a także z przedstawicielami władz uczelni.  

W tegorocznych obiadach świątecznych uczestniczyli m.in. prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Robert Zakrzewski, pełnomocnik rektora ds. wymiany międzynarodowej prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz i dyrektor BWZ UŁ Liliana Lato

Na Uniwersytecie Łódzkim studiuje dziś blisko 3000 studentów z 95 krajów. Od lat spotkania świąteczne cieszą się wśród nich tak dużą popularnością, że organizuje się je w dwóch turach. 

Fotorelacja z uroczystych obiadów świątecznych UŁ 

Materiał: Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ 

Tekst: Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ 

Zdjęcia: Bartosz Kałużny, Centrum Promocji UŁ