Studia magisterskie z bohemistyki na UŁ od jesieni 2022!

Studia magisterskie z bohemistyki na UŁ od jesieni 2022!

Była to pierwsza wizyta powołanego w grudniu 2021 roku nowego Ambasadora Republiki Czeskiej na naszej uczelni. Została zorganizowana z inicjatywy prof. Skotnickiego, który od lat aktywnie wspiera tworzenie i rozwój ścieżki bohemistycznej na UŁ. 

– Filologia słowiańska jest kierunkiem, na którym do wyboru są cztery języki – bułgarski, czeski, serbski i słoweński. Studenci wybierają dwa z nich, z których jeden jest wiodący, a drugi dodatkowy. Dotychczas język czeski można było wybrać jako wiodący jedynie na studiach licencjackich. Wraz z początkiem roku akademickiego taka możliwość pojawi się również na studiach magisterskich – wyjaśnia prof. Skotnicki.

Podczas spotkania z Jakubem Dürrem studenci poznali zadania, jakie stoją przed czeskim ambasadorem w Polsce, a także dowiedzieli się wiele na temat czeskiego systemu edukacji.  

Ambasador zachęcał studentów do udziału w letnich szkołach językowych, które w lipcu i sierpniu są zwyczajowo organizowane przez czeskie uniwersytety (m.in. w Pradze, Brnie, Ołomuńcu, Pilźnie). Miał również sposobność, by dopytać, czym kierowali się studenci, wybierając studia bohemistyczne na naszej uczelni. 

Po spotkaniu ze studentami Pan Ambasador odbył rozmowę, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz UŁ i Wydziału Filologicznego.  

W rozmowie poruszono m.in. sprawy mobilności studentów i naukowców, planowanych wspólnych inicjatyw naukowych i kulturalnych, a także wsparcia ze strony Ambasady i instytucji czeskich dla dalszego rozwoju ścieżki bohemistycznej na łódzkiej slawistyce. 


Tekst źródłowy: Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ