Spektakle tańca na… Dworcu Fabrycznym - doktorant UŁ reżyserem

W najbliższą niedzielę (08.08.2021) będzie można obejrzeć dwa spektakle z cyklu „Odyseja” przygotowane przez artystów tancerzy z Teatru Nowszego. Widowiska odbędą się w miejscu dość nietypowym – w przestrzeni Dworca Fabrycznego, o godzinie 12:00 i 18:00. Reżyserem i współtwórcą choreografii jest doktorant Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Tomasz Ciesielski, który równolegle z działaniami artystycznymi pisze doktorat na temat obecności i uczestnictwa człowieka w spektaklu tańca.

Fot. M. Andrzejewski UŁ

 

TANIEC MA WPŁYW NA NASZĄ PSYCHIKĘ? – BADANIA MGR. T. CIESIELSKIEGO (KLIKNIJ) 

Spektakl Odyseja odbędzie się w ramach nowego, letniego festiwalu CHOREOGRAFIE MIASTA, współorganizowanego z Łódzkim Centrum Wydarzeń w ramach programu Przestrzenie Sztuki

- Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator – człowieka w drodze jest aktualny – piszą organizatorzy.  

Premiera projektu “Odyseja” odbyła się rok temu w ramach części programu Międzynarodowego Sympozjum “Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point” w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim. Spektakl jest jednocześnie propozycją artystyczną, jak i prezentacją wyników badań - “researchu” obejmującego zagadnienia obecności i uczestnictwa w spektaklu tańca. 

Odyseja / Teatr Nowszy 
Reżyseria: Tomasz Ciesielski 
Choreografia: Tomasz Ciesielski we współpracy z tancerzami 
Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys 
Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz 
Kostiumy: Damian Kretschmer 
Produkcja: Joanna Stasina 
Premiera: 19.09. 2020, Łódź 
Czas trwania: 50 min. 

Źródło: Teatr Nowszy, mgr Tomasz Ciesielski 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ  

Fot. Maciej Andrzejewski, UŁ