Premiera III tomu monografii – „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”

W czwartek (20 czerwca 2024 r.) w starej części gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczysta premiera trzeciego tomu monografii Łodzi. Wydarzenie zgromadziło grono naukowców, miłośników historii Łodzi oraz przedstawicieli władz.

prof. Maciej Kokoszko, dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu
dr Andrzej Kompa, prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego
prof. Jarosław Kita
prof. Jarosław Kita, dr Aneta Stawiszyńska, dr Adam Sitarek, dr Marcin Szymański

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta” to pięciotomowa monografia powstająca we wpółpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Urzędem Miasta Łodzi z okazji 600-lecia miasta. Pracowało nad nią ponad sto osób, w tym przede wszystkim pracownicy UŁ.

Najnowsza – trzecia – część cyklu poświęcona jest dziejom Łodzi w latach 1914-1945. Redaktorem tomu był prof. Przemysław Waingertner, któremu zadedykowano premierowe wydanie i którego wspominano podczas uroczystości.

Wkład pracy prof. Waingertnera, autora, redaktora, nauczyciela i naszego przyjaciela, pozostaje nieoceniony

– podkreślał prof. Jarosław Kita, historyk Uniwersytetu Łódzkiego oraz redaktor naukowy całej serii, a także prowadzący spotkanie.

Łódz i jej wielokulturowość

Prezentowany tom ukazuje miasto w burzliwym okresie I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. Autorzy przedstawiają codzienne życie mieszkańców zmagających się z wojną, kryzysami i przemianami społeczno-politycznymi. Szczególną uwagę zwracają na wielokulturowy charakter Łodzi, która w tym czasie była domem dla Polaków, Żydów, Niemców i przedstawicieli innych narodowości. Monografia – bogato ilustrowana zdjęciami, mapami i dokumentami – stanowi cenne źródło wiedzy o dziejach Łodzi. Jest to publikacja obowiązkowa dla wszystkich osób interesujących się historią miasta i jego mieszkańców.

Dyskusja wokół dziejów Łodzi i wspomnienie prof. Przemysława Waingertnera

W rozmowie na temat nowowydanej części uczestniczyli twórcy księgi: dr Aneta Stawiszyńska – historyczka, regionalistka, specjalistka ds. dziejów I wojny światowej w Łodzi, dr Adam Sitarek – historyk, kierownik Centrum Badań Żydowskich i dr Marcin Szymański – historyk, muzealnik oraz popularyzator wiedzy historycznej. Paneliści omawiali najważniejsze wątki publikacji, odpowiadali na pytania licznie zgromadzonej publiczności i dzielili się swoimi refleksjami na temat historii Łodzi.

Premiera kolejnego – czwartego – tomu monografii Łodzi planowana jest na 19 lipca 2024 r. Jej tematem przewodnim będzie włókiennicze miasto od czasów powojennych do współczesności. Spotkanie tym razem odbędzie się w Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego). Monografię „Łódź poprzez wieki. Historia miasta" można nabyć w księgarni Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Fotografie wykonał Mateusz Kowalski.

„Łódź poprzez wieki”. Historycy w hołdzie miastu i dla łodzian – premiera I tomu

Łódź, która stała się „ziemią obiecaną” – premiera 2. tomu monografii