Kijowski Uniwersytet częściowo zniszczony – apel o pomoc

W ostatnich bombardowaniach Ukrainy zniszczona została między innymi część infrastruktury Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Partnerska uczelnia Uniwersytetu Łódzkiego prosi o wsparcie finansowe, które niezbędne będzie do odbudowy obiektów.

Zbiórka na odbudowę budynków Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie

Rosyjskie pociski zniszczyły kilka zabytkowych budynków Uniwersytetu w Kijowie – główny budynek (Czerwony), budynek Instytutu Filologii (Żółty) – oba z połowy XIX wieku. Ucierpiały również siedziby biblioteki i wydziału chemii. Uczelnia podreśla, że radzi sobie w dużej mierze sama, ale obecnie nie da rady w pełni się odbudować polegając wyłącznie na pomocy państwa ukraińskiego.

Uniwersytet, który od początku rosyjskiej inwazji nie przerwał ani na jeden dzień swojej działalności, rozpoczął odbudowę tuż po zakończeniu bombardowań. Nie możemy pozwolić na to, żeby proces kształcenia został zakłócony, bo nasz kraj potrzebuje dobrze wykształconych profesjonalistów chcących bronić nasz naród i pozwalających na odbudowę państwa, a także na zdobycie należytego miejsca pośród europejskich narodów.

– czytamy w komunikacie uczelni. 

Idzie zima, wyjątkowo ciężki czas dla broniącej się Ukrainy, w tym dla kijowskiej uczelni, każdy kto może proszony jest o wsparcie akcji. 


Źródło: Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie
Redakcja: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ