Nauka inspiruje - dr Magdalena Zadworna

Magdalena Zadworna jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii, adiunktem w Zakładzie Psychologii Zdrowia w Instytucie Psychologii UŁ., jej zainteresowania badawcze to psychologia zdrowia i rozwoju człowieka, ze szczególnym zainteresowaniem dla uwarunkowań pomyślnego starzenia się, zdrowego stylu życia i dobrostanu. Jej praca ma na celu nie tylko opisywanie i wyjaśnianie zjawisk psychologicznych, ale także projektowanie rozwiązań wzmacniających jakość życia seniorów na ostatnim jego etapie. Dla dr Magdaleny Zadwornej zawód naukowca to przede wszystkim odpowiedzialność za rzetelne dążenie do poznania prawdy poprzez skupienie, uważność, refleksyjność oraz pokorę w uznaniu swoich ograniczeń i tolerancję niepewności.

dr Zadworna na tle liści w jesiennych kolorach

Magdalena Zadworna jest doktorem psychologii. Prowadzi badania w obszarze psychologii zdrowia i rozwoju człowieka - w szczególności poszukuje uwarunkowań pomyślnego starzenia się, zdrowego stylu życia i dobrostanu w biegu życia. Autorka licznych publikacji naukowych, a także psychometrycznych narzędzi pomiaru dla osób starszych.

Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestali zadawać pytań. Ciekawość ma swoje własne racje istnienia

Co zainspirowało Panią do zastania naukowcem?

Jednym słowem - ciekawość. Obserwacja świata skłania do poszukiwania dróg jego zrozumienia. Ten proces jest samowzmacniający – pytania domagają się odpowiedzi, a te z kolei rodzą kolejne pytania, dając przy tym badaczowi stan całkowitego pochłonięcia, a w efekcie – satysfakcję z pracy.

Jaki wpływ chciałaby Pani wywierać swoją pracą na otoczenie?

Opisuję i wyjaśniam zjawiska psychologiczne. Prowadzę badania dotyczące pomyślnego starzenia się. Rosnąca długość życia, sprawia, że w populacji jest coraz więcej seniorów. Chciałabym, aby ustalanie wyznaczników pomyślnego starzenia się pomogło w projektowaniu rozwiązań wzmacniających jakość życia na jego ostatnim etapie.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Zawód naukowca to odpowiedzialność w rzetelnym dążeniu do poznania prawdy. Dla mnie ten zawód oznacza skupienie i uważność w pochłaniającej aktywności twórczej, w której konieczne są też refleksyjność i pokora w uznaniu swoich ograniczeń i tolerancja niepewności – bo dążenie do prawdy to droga nieskończona.

Więcej o pracy dr Magdaleny Zadwornej

Trwałość i zmienność procesów starzenia się i starości

Jak starzeć się pozytywnie? Badania na UŁ

Naukowcy UŁ pomogą uczniom w rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych

Artykuły naukowe dr Magdaleny Zadwornej

SCOPUS
ResearchGate­­

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Materiał źródłowy: dr Magdalena Zadworna, Wydział Nauk o Wychowaniu
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)