Wykład „Translating Yoani(…)” Frances Negrón-Muntaner w Pałacu Biedermanna

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna
Czas: 14 maja 2024 (wtorek) 10:00 - 12:00

Wykład Frances Negrón-Muntaner "Translating Yoani: Or, how a Young Woman in a Country Ruled by Old Men with Near Zero Internet Became the World’s Most Famous Blogger” odbędzie się we wtorek 14 maja, godz. 10.00-12.00 w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5). Organizowany jest we współpracy projektu EUTERPE: European Literature and Gender from a Transnational Perspective (Horyzont Europa, Marie Skłodowska-Curie Action, DN) z projektem GEMMA (Erasmus Mundus Master’s Degree in Women’s and Gender Studies). Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Frances Negrón-Muntaner bada, w jaki sposób wiele form tłumaczenia, języka, ale także formy, ideologii, technologii, klasy, koloru skóry i płci odegrało kluczową rolę w kontekście, w którym wyłaniająca się klasa przedsiębiorców technologicznych rozwinęła autonomiczne aspiracje polityczne.

W 2013 r. młoda filolożka Yoani Sánchez była „najsłynniejszą osobą na Kubie, która nie nazywała się Castro” i jedną z najsłynniejszych blogerek na świecie. Chociaż w tamtym czasie bardzo niewiele osób na Kubie miało dostęp do Internetu, legion wolontariuszy na całym świecie przetłumaczył jej blog „Generation Y” [Pokolenie Y] na 18 języków, docierając do ponad miliona internautów każdego miesiąca. 

Wzrost popularności Sanchez spotkał się z podziwem w Europie i Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza ze strony prasy, która opisała ją jako „dziewczynę-geniusza” i „gwiazdę”. Nie jest to całkowicie nieuzasadniona reakcja – 34-letnia kobieta, która zbudowała swój komputer od podstaw w kraju rządzonym niedemokratycznie przez osiemdziesięciolatka Raula Castro – pisanie Sanchez stanowiło codzienny sprzeciw wobec kubańskiego państwa. Jednak jej sukces rodzi wiele pytań: Dlaczego tak wiele uwagi poświęcono Sánchez, a nie dziesiątkom strajkujących głodowo w kubańskich więzieniach i poza nimi w tym krytycznym okresie? Dlaczego to właśnie Sánchez przemawiała w imieniu Kuby do świata?

Frances Negrón-Muntaner jest filmowczynią, pisarką, naukowczynią i profesorką na Uniwersytecie Columbia, gdzie jest również założycielką Latino Arts and Activism Archive oraz profesorką Julian Clarence Levi nauk humanistycznych. Wśród jej książek i publikacji znajdują się: Puerto Rican Jam (1997), Boricua Pop: Puerto Ricans and the Latinization of American Culture (CHOICE Award, 2004), The Latino Media Gap (2014) oraz Sovereign Acts: Contesting Colonialism in Native Nations and Latinx America (2017). Publikowała również artykuły w The New Yorker, The Washington Post i Public Books. Negrónp-Muntaner otrzymała wiele wyróżnień, w tym nagrodę United Nations Rapid Response Media Mechanism dla globalnego eksperta w dziedzinie mediów masowych i studiów latynoamerykańskich; nagrodę Lenfest Distinguished Columbia Faculty Award, nagrodę Latin American Studies Association Frank Bonilla Public Intellectual Award oraz Premio Borimix od Society for Educational Arts w Nowym Jorku (2019). 

W latach 2009-2016 Negrón-Muntaner pełniła funkcję dyrektorki Columbia's Center for the Study of Ethnicity and Race, była współdyrektorką Unpayable Debt, grupy roboczej badającej reżimy zadłużenia na świecie, a obecnie jest dyrektorką Greater Caribbean Studies Program w Columbia's Institute for Latin American Studies. Jej najnowszym projektem artystycznym jest Valory Cambio, cyfrowy storytelling i sprawiedliwa ekonomia w Puerto Rico i Nowym Jorku (valorymcambio.org).

Materiał: Frances Negrón-Muntaner

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

Data i godziny wydarzenia: 14 maja 2024 (wtorek) 10:00 - 12:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND