„Środy z polonistyką” – cykl spotkań z licealistami na UŁ

Za nami pierwszy semestr cyklicznych wykładów w ramach projektu „Środy z polonistyką” na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Raz w miesiącu trzech wykładowców Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii prowadziło wykłady dla zaproszonych uczniów klas humanistycznych z liceów z Łodzi i województwa łódzkiego. W semestrze letnim planowane są wykłady w lutym, marcu kwietniu i maju 2024.

dr hab. Danuta Kowalska, prof. UŁ podczas wykładu Przeszłość w języku zaklęta

Poszerzanie humanistycznych horyzontów – kultura, literatura, język

Tematyka wykładów została dobrana tak, aby zainteresować młodzież polską kulturą, literaturą i językiem, budować więź z tym, co polskie, poszerzać humanistyczne horyzonty, a jednocześnie stanowić pomoc w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.

Zaproponowane przez wykładowców tematy — dotykające zagadnień literaturoznawczych i językoznawczych zarówno z perspektywy historycznej, jak i współczesnej — zbiegają się z ich naukowymi zainteresowaniami i prowadzonymi badaniami. Gwarantuje to wysoki poziom merytoryczny spotkań, które odbywały się w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Chętnie przyjeżdżamy do Łodzi na wykłady w ramach projektu „Środy z polonistyką”. Młodzież może nie tylko zobaczyć piękny budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, ale również poznać formułę wykładu, z którą nie mają do czynienia w szkole oraz poszerzać swoją wiedzę. Szczególnie atrakcyjne są dla nich wykłady dotyczące zagadnień językowych, którym dzisiaj bardzo mało miejsca poświęca się w edukacji w liceum – nie ma na to czasu, nie ma miejsca, nie ma ich dużo w programie nauczania, a to są jednak zagadnienia ciekawe, inspirujące, a dla maturzystów też pomocne w realizacji zadań związanych z zagadnieniami językowym

– podsumowała Aneta Hoffmann (nauczycielka języka polskiego) z III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie.

budynek Wydziału Filologicznego UŁ(fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR)

Różnorodna tematyka spotkań

Wrzesień (20.09.2023)

Październik (18.10.2023)

Listopad (15.11.2023)

Grudzień (13.12.2023)

Styczeń (17.01.2024)

W pierwszym semestrze odwiedziły nas:

• XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. J. Chełmońskiego w Łowiczu
  • XXX Liceum Ogólnokształcące im. ks. bp. Ignacego Krasickiego w Łodzi
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kłodawie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ozorkowie
  • Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu
  • XX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Łodzi
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
  • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa W Skierniewicach
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie

Projekt cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem wśród szkół. W semestrze letnim planowane są wykłady w lutym, marcu kwietniu i maju 2024.

Materiał: Centrum Komunikacji i PR

Zdjęcia: Eryk Woźniak, Wydział Filologiczny UŁ