Jak skutecznie uczyć się włoskiego? – materiały italianistów z UŁ na platformie MEiN

Nauka języków obcych nie jest łatwym zadaniem. Przy wykorzystaniu zasobów multimedialnych może jednak przebiegać dużo sprawniej. Na stronie zpe.gov.pl zostały właśnie opublikowane materiały dydaktyczne do nauki języka włoskiego stworzone przez grupę wykładowców filologii włoskiej UŁ i nauczycieli języka włoskiego z innych uczelni i szkół we współpracy z Politechniką Łódzką.

W wyniku trwającego ponad dwa lata projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki łódzcy italianiści stworzyli koncepcje i opracowali 400 materiałów dostosowanych do podstawy programowej nauczania języka włoskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie interaktywne lekcje zostały zrealizowane z zastosowaniem najnowszych metod dydaktycznych i uzyskały pozytywne recenzje ekspertów merytorycznych i technicznych Ośrodka Rozwoju Edukacji. Są niezwykle bogate treściowo i formalnie – szczegółowe zagadnienia językowe łączą się w nich z informacjami na temat włoskiej kultury, a nauce sprzyjają różnorodne multimedialne narzędzia, takie jak filmy, nagrania, interaktywne słowniki, mapy myśli, katalogi wirtualne i gry dydaktyczne. Materiały przeznaczone są dla uczniów i nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych uczeniem się i nauczaniem języka włoskiego do poziomu A2+.

W zespole realizującym projekt znaleźli się pracownicy UŁ: dr hab. prof. UŁ Artur Gałkowski (kierownik projektu), dr hab. prof. UŁ Agnieszka Woch, dr Elżbieta Tomasi-Kapral, dr Tamara Roszak, dr Dominika Kobylska, dr Joanna Ciesielka, dr Stefano Cavallo, dr Justyna Groblińska, dr Katarzyna Kowalik, dr Adriana Grzelak-Krzymianowska, mgr Marta Sterna, mgr Aleksandra Sowińska-Borowska, mgr Piotr Kowalski, a także wykładowcy i nauczyciele języka włoskiego z innych ośrodków: dr Joanna Jarczyńska, dr Milena Lange, mgr Katarzyna Górniak, mgr Joanna Kuligowska-Woszczyna, mgr Damian Rogala, mgr Agnieszka Ciarkowska-Nguyen, mgr Anna Ciepiela.

Po stronie PŁ projekt był kierowany i koordynowany przez prof. PŁ Jacka Stańdo (Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki).

Komplet materiałów można znaleźć na stronach internetowych Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej MEiN:

Zachęcamy wszystkich nauczycieli i osoby uczące się języka włoskiego do korzystania z tych zasobów!