Wystawa „Performatywny i doświadczalny przekład. Tworzenie znaczenia za pomocą języka, sztuki i innych mediów”

Miejsce wydarzenia: Roosevelta 17, 90-056 Łódź
Czas: 18 kwietnia 2023 (wtorek) All day

Instytut Anglistyki UŁ wraz z Domem Literatury w Łodzi zapraszają na wystawę „Performatywny i doświadczalny przekład. Tworzenie znaczenia za pomocą języka, sztuki i innych mediów”.

zdjęcie przedstawia przestrzeń muzeum sztuki z osobami oglądającymi elementy wystawy

Otwarcie wystawy: 18 kwietnia 2023 o godz. 18:00

Wernisaż poprzedzony będzie warsztatami o godz. 16:00, które poprowadzą Ricarda Vidal i Madeleine Campbell.

Miejsce: Dom Literatury w Łodzi

Język wydarzenia: angielski

Prace, które obejmuje wystawa, przyglądają się temu, jak możemy tłumaczyć za pomocą obrazów, dźwięków i filmu. Powstały one dzięki współpracy artystów, pisarzy, tłumaczy i uczonych, którzy są członkami międzynarodowej Experiential Translation Network: sieci badawczej, która przez dwa lata analizowała potencjał obrazu i dźwięku w procesie tłumaczenia oraz rolę tłumaczenia w tworzeniu i odbiorze sztuki. Wiele z prezentowanych na wystawie prac zainspirowanych było warsztatami, które odbyły się na żywo i online w różnych miejscach na świecie, gdzie artyści mieszkają i pracują.

Wspólnie uczyliśmy się, jak dostrzec dźwięk okiem i jak oglądać świat za pomocą słuchu po to, by tłumaczyć z języków, których nie znamy. Zajrzyjcie do nas na wystawę i warsztaty, by dowiedzieć się, co odkryliśmy.

Wystawa obejmuje artystyczne nagrania wideo, animacje, instalacje, grafikę, obrazy i fotografię. Wstęp na wernisaż i warsztaty jest bezpłatny.

Artyści: Madeleine Campbell, Harriet Carter, Filippo Ceredi, Sophie Clausen, Heather Connelly, Cinzia Delorenzi, Zeina Dghaim, Noèlia Díaz-Vicedo, Anna Dot Verdaguer, Birthe Jorgensen, Karl Katschthaler, John London, Hari Marini, Karen Morash, Manuela

Perteghella, Ricarda Vidal, Tomasz Wochna

Organizatorzy: mgr Joanna Kosmalska i Rafał Gawin

Sponsorzy: Arts and Humanities Research Council, King’s College London, University of Edinburgh, Uniwersytet Łódzki, Dom Literatury w Łodzi