Wieczór dla Dorosłych w CNiT EC1: Fake News w czasach post-prawdy

Dlaczego używamy obcych określeń takich jak fake-news i post-prawda? Czy fake newsy są nowym zjawiskiem? Czy faktycznie prawda jest „przereklamowana”? Dlaczego prostota i klarowność to obecnie najdroższe wartości? Jak uzyskać wiarygodne informacje w świecie post-prawdy? Czy to dobrze, że mamy dużą wiedzę i co to oznacza?

Fake news to w najprostszym  tłumaczeniu po prostu fałszywa informacja, zaś treści te, całkowicie lub tylko częściowo nieprawdziwe, publikowane są w serwisach informacyjnych i na portalach społecznościowych. Zazwyczaj  mają być traktowane bardzo serio i przekonać nas, że opisują prawdę. Bywa, że oprócz formy tekstowej przyjmują postać grafiki, zdjęcia, a nawet celowo spreparowanego filmu. Tworzone i rozpowszechniane głównie w celach politycznych i finansowych, czasami sfabrykowane są jedynie dla rozrywki.

Fake news zostało wybrane w Stanach Zjednoczonych i w Belgii słowem roku 2017. Dziś spotykamy się z nim coraz częściej a fałszywe informacje stają się naszą codziennością.

25 sierpnia w ramach Wieczoru dla Dorosłych w CNiT EC1, wraz z prowadzącym profesorem Jarosławem Płuciennikiem (Uniwersytet Łódzki), będziemy mieli przyjemność spotkać się z Państwem, aby przybliżyć ważny temat i wspólnie zastanowić się jak rozpoznać dezinformacje i co z nimi zrobić.

Więcej informacji i szczegóły dotyczące biletów

Źródło: CNiT EC1