Studia polskie z językiem-angielskim. Za nami pierwszy semestr studiów dla Ukraińców uciekających przed wojną

Dobiegł końca pierwszy semestr zajęć na kierunku studia polskie z językiem angielskim, który został uruchomiony na Wydziale Filologicznym UŁ w maju z myślą o młodych ludziach z Ukrainy uciekających przed wojną.

W miniony wtorek podsumowano dotychczasowe działania związane z tą wyjątkową w skali kraju inicjatywą. W spotkaniu uczestniczyła prof. Agnieszka Kurczewska, prorektor UŁ ds. współpracy z otoczeniem, a także przedstawiciele władz Wydziału Filologicznego UŁ, studenci i wykładowcy na co dzień prowadzący zajęcia na tym kierunku.

Idea studiów narodziła się 2 lata temu. Ich pomysłodawczynią była Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Joanna Jabłkowska, zaś za opracowanie programu i siatki zajęć odpowiadali pracownicy Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ: prof. Rafał Zarębski, dr Iwona Dembowska-Wosik i dr Michalina Biernacka. Wydarzenia z lutego i wybuch wojny przyspieszyły decyzję o uruchomieniu studiów. Pierwszy semestr ukończyło 29 studentów.

– Zajęcia rozpoczęły się 4 maja i trwały 10 tygodni. Program był bardzo intensywny. Studenci spędzali na uczelni codziennie naprawdę wiele godzin – podkreśla prof. Rafał Zarębski, koordynator kierunku.

Poznają język, kulturę i… polskie miasta

Podczas wtorkowego spotkania wykładowcy z sentymentem wspominali pierwsze zajęcia na uczelni, którym towarzyszyła niepewność i obawy, jak zagraniczni studenci odnajdą się w nowej rzeczywistości, mając z tyłu głowy to, co dzieję się w ich ojczyźnie. Na szczęście proces adaptacji przebiegł bez przeszkód. Sesję egzaminacyjną zaliczyli wszyscy studiujący.

– Życzymy Państwu, aby ten czas wakacji był czasem spędzonym z kulturą i nauką polską, ale też z przyjaciółmi, których Państwo już poznali, by otworzyli się Państwo nie tylko na swoje środowisko, ale komunikowali się również z innymi ludźmi dookoła. Dziękujemy za ten semestr – powiedziała prof. Beata Grochala-Woźniak, jedna z wykładowczyń prowadzących zajęcia na kierunku studia polskie z językiem angielskim.

Okazji do umacniania relacji oraz poszerzania wiedzy na temat kultury i języka polskiego mimo przerwy wakacyjnej będzie całkiem sporo. Latem dla uczestników studiów zorganizowane zostaną bowiem 2 wycieczki, które zostaną współfinansowane ze środków NAWA pochodzących z programu „Solidarni z Ukrainą”. W lipcu i sierpniu studenci wybiorą się do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz pojadą do Malborka, Gdańska i Gniewu.

Muzyczna niespodzianka

We wtorek słowa wdzięczności można było usłyszeć również z ust studentów.

Bardzo chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w ten kierunek i naszym wykładowcom, bo to ludzie bardzo profesjonalni. Dzięki nim możemy się wiele nauczyć na temat języka polskiego – powiedziała Ola, jedna ze studentek z Ukrainy.

Zagraniczni studenci nie ograniczyli się zresztą tylko do słownych podziękowań. Na zakończenie spotkania dla swoich wykładowców przygotowali również wyjątkową niespodziankę muzyczną – zaśpiewali piosenkę „Drogi proste” zespołu Kwiat Jabłoni, oczywiście w całości po polsku.

Studenci

Kolejna edycja studiów

Ukraińscy studenci, podobnie jak ich polscy znajomi, powrócą na uczelnię na początku października. W kolejnym semestrze w planie pojawią się nowe przedmioty, m.in. historia Polski czy wprowadzenie do wiedzy o Polsce i Polakach. Część zajęć prowadzona będzie w języku angielskim.

Od 4. semestru nauki studenci kierunku będą mogli dokonać wyboru jednej z dwóch specjalizacji. Dostępne opcje to język polski w turystyce i biznesie oraz nauczanie języka polskiego jako drugiego/obcego.

Wszystko wskazuje na to, że studia polskie z językiem angielskim na stałe pozostanę w ofercie dydaktycznej Wydziału Filologicznego UŁ. – Planujemy kolejne edycje tych studiów. Już dziś wiem, że jest duże zainteresowanie aktualnie trwającą rekrutacją – zaznacza prof. Zarębski. Szczegółowe informacje na temat kierunku można znaleźć w Strefie Kandydata na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego.