Spotkanie Klubu Myślowego MeMo: Homoerotyzm w Starożytnej Grecji

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź
Czas: 07 czerwca 2024 (piątek) 17:00 - 18:30

W ramach cyklu wydarzeń „Tęczowego Czerwca” Mediateka MeMo zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Myślowego Memo. Tym razem poruszony zostanie temat homoerotyzmu w starożytnej Grecji.

plakat wydarzenia

Data: 7 czerwca 2024
Godzina: 17:00
Miejsce: Kawiarnia Współwinni (wejście TYLKO OD STRONY KAWIARNI, tego dnia Mediateka MeMo będzie zamknięta)

Spotkanie poprowadzi dr Jan Skarbek-Kazanecki, specjalista w zakresie poezji greckiej, relacji między oralnością i tekstualnością oraz ideologii arystokratycznej w Grecji VII-IV w. p.n.e. 

Podczas wydarzenia przeanalizowane zostaną motywy klasyfikowane współcześnie jako homoerotyczne bądź nieheteronormatywne, które można odnaleźć na greckiej ceramice oraz w utworach poetyckich z epoki archaicznej.

Erotyka w starożytnej Grecji była ściśle powiązana z instytucją sympozjonu, czyli uroczystości wspólnego picia, gdzie spotykali się mężczyźni uprzywilejowani ekonomicznie i społecznie. Wazy i zachowane fragmenty poezji ukazują symposia jako przestrzeń eksploracji homoerotyzmu i pederastii, a także inkorporują normatywny dyskurs dotyczący tych form pożądania.

Podczas prelekcji dr Skarbek-Kazanecki przedstawi wybrane ilustracje wazowe oraz tłumaczenia archaicznych elegii sympozjalnych, z naciskiem na instytucjonalny wymiar nieheteronormatywnych relacji seksualnych. Omówione zostaną również normy i reguły, które regulowały pederastię w greckiej elicie epoki archaicznej.

Wstęp na spotkanie jest wolny, nie obowiązują zapisy. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

 

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 07 czerwca 2024 (piątek) 17:00 - 18:30

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB