Spotkanie z prof. Natalią Lemann
Historie alternatywne to z jednej strony narzędzie analizy historycznej, pozwalające w formie intelektualnego eksperymentu zastanowić się nad pytaniem „co by było, gdyby…”. Z drugiej – stanowią one popularny gatunek literacki, rozwijający się na pograniczu political/science fiction. Publikacja prof. Natalii Lemann, stanowiąca punkt wyjścia do dyskusji, koncentruje się przede wszystkim na powieściach i literaturze pięknej. Ponieważ jednak Autorka jest nie tylko literaturoznawczynią, lecz także absolwentką historii, w rozmowie z historykiem Mikołajem Mirowskim nie mogło zabraknąć rozważań nad kontrfaktycznymi scenariuszami dziejów Polski i świata.
Dyskusja dotyczyła nie tylko analizowanych w książce prof. Lemann utworów – bardzo zróżnicowanych, od klasyka Philipa K. Dicka po Ziemowita Szczerka — lecz także wielu innych dzieł, w tym filmów i seriali, również najnowszych. Aktywnie uczestniczący w spotkaniu goście wyszli z niego z bogatą listą lektur i produkcji filmowych, które warto przeczytać i obejrzeć.
Kolejne spotkanie #EkSocCzyta – Literatura Faktu na EkSocu
Kolejne spotkanie z cyklu #EkSocCzyta – Literatura Faktu na EkSocu odbędzie się 27 stycznia 2026 roku. Gościem spotkania będzie prof. Antoni Dudek, a tematem rozmowy jego najnowsza publikacja „Politycy XX wieku”. Więcej informacji o spotkaniu.
