Dyplomy bez odbioru: opowieść o zgasłych marzeniach - wystawa Unissued Diplomas

Mieli być prawnikami, naukowcami, lekarzami, nauczycielami. Chcieli budować wolną Ukrainę, ale mieli też całkiem zwyczajne plany i marzenia - zdanie trudnych egzaminów, spotkania z przyjaciółmi i świętowanie kolejnej pomyślnie zaliczonej sesji. Ich studenckie życie, na tyle beztroskie, na ile może być ono w kraju dotkniętym wojną, przerwała rosyjska bomba lub kula. Wystawa "Unissued Diplomas", którą można odwiedzać w Galerii Biała Ściana na łódzkiej ASP, opowiada historie 40 ukraińskich studentów poległych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Wystawa "Unissued Diplomas"

Wystawa "Unissued Diplomas" opowiada o życiu, marzeniach, ambicjach, codziennych radościach i pasjach studentów ukraińskich uczelni, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji. Wernisaż wstrząsającej wystawy odbył się 25 kwietnia w Galerii Biała Ściana w budynku łódzkiej ASP.

Ekspozycja powstała z inicjatywy młodych ludzi, którzy straciwszy bliskie osoby, kolegów i koleżanki z uczelni w wyniku rosyjskiej inwazji, postanowili w ten sposób upamiętnić ich losy, zwracając uwagę na trwającą od ponad dwóch lat wojnę.  Prezentowana była już w 250 miejscach w ponad 30 krajach na całym świecie, na najważniejszych uczelniach i w znanych galeriach. Jej polska (łódzka) edycja odbywa się dzięki inicjatywie dr Yaryny Khmary i studenta Artema Luhovyi z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

„Unissued diplomas” upamiętnia 40 ukraińskich studentów, którzy nigdy nie ukończą studiów oraz nie zrealizują swoich marzeń. Podczas wystawy w Akademii Sztuk Pięknych można zapoznać się z historią młodych oraz odważnych studentów, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Każdy „niewydany dyplom” przedstawia biografię studenta lub studentki ukraińskich uczelni, która została przekazana organizatorom wystawy przez rodzinę.

Warto odwiedzić wystawę, choćby po to, żeby przekonać się, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, i uświadomić sobie, jak cienka linia oddziela szczęśliwe, spokojne życie od koszmaru wojny. To się naprawdę dzieje, tuż za naszą wschodnią granicą...

Więcej informacji: https://www.unissueddiplomas.org/