Przepustka do zawodu filmowca. Serio Pro, czyli warsztaty dla przyszłej branży filmowej

Festiwal Kamera Akcja, znany z nowoczesnego i kreatywnego podejścia do edukacji filmowej, rusza z nowym projektem – Serio Pro. To 70 godzin profesjonalnych warsztatów dla młodych filmowców, 4 bloki tematyczne i 2 niezależne ścieżki edukacyjne, skoncentrowane wokół rozwoju pomysłów na scenariusz serialu, a także przeprowadzające uczestników przez wszystkie etapy tworzenia filmu. To wszystko pod czujnym okiem uznanych w branży mentorów m.in. scenarzysty Wojciecha Nerkowskiego. Nabór trwa do 4 lipca tego roku.

Więcej niż obóz filmowy

Liczby nie kłamią – Serio Pro to największe warsztaty filmowe dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów stawiających swoje pierwsze kroki w produkcji filmowej, a także dla scenarzystów przed debiutem, którzy chcą rozwijać swoje pomysły na seriale pod okiem mentorów. Uczestnicy wydarzenia będą mogli podążać jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych: scenariusza serialu oraz tworzenia filmu. W drodze towarzyszyć im będą doświadczeni i uznani eksperci m.in. laureatka dwóch Oscarów Ewa Puszczyńska („Ida”, „Strefa interesów”), scenarzysta najpopularniejszych polskich seriali codziennych Wojciech Nerkowski („Pierwsza miłość”, „BrzydUla”, „M jak Miłość”) czy reżyser dźwięku Michał Kosterkiewicz („Informacja zwrotna”, „Klangor”, „Kruk”). Warsztatowicze zagłębią się w podstawowe reguły produkcji filmowej w czterech blokach tematycznych od preprodukcji do dystrybucji.

Podczas Serio Pro uczestnicy poznają branżę kreatywną od A do Z. To coś więcej niż obóz filmowy. To przede wszystkim praca na własnych pomysłach, pobudzanie kreatywności, spora dawka wiedzy filmowej, masterclassy twórców oscarowych i canneńskich filmów oraz trzymiesięczny mentoring ekspertów w swej dziedzinie

– Malwina Czajka, dyrektorka FKA.

Program Serio Pro. Warsztatów dla przyszłej branży filmowej podzielony jest na trzy etapy. Od 12 do 18 sierpnia 2024 uczestnicy ścieżki „tworzenia filmu” wezmą udział w głównej części wydarzenia, w trakcie której stworzą swój autorski film. To wtedy postawią pierwszy znak we własnym scenariuszu, zrealizują zdjęcia, podejmą wyzwanie postprodukcji filmowej i zobaczą efekty swojej pracy na dużym ekranie. Uczestnicy ścieżki „scenariusz serialu” będą z kolei rozwijać swoje serialowe pomysły pod okiem mentorów, zdobędą wiedzę o pracy w writers’ roomie, finalnie stworzą one pagery i zaprezentują swoje koncepcje przed producentami w spotkaniach one-to-one.

Wyróżnikiem projektu jest zapoznanie uczestników z realiami produkcji filmowej na każdym etapie. Podkreślamy perspektywę różnych pionów filmowych i ich funkcji w tworzeniu filmu. Uczestnicy warsztatów zobaczą nie tylko, jak działa branża, ale przede wszystkim poznają osoby, które tę branżę tworzą”

– Przemek Glajzner, dyrektor FKA.

Warsztatowicze będą mieć okazję do wzięcia udziału w codziennych masterclassach, spotkaniach case study i konsultacjach, odwiedzą również studio postprodukcyjne, a także poznają branżę od środka – we wrześniu wezmą udział w wydarzeniach Industry podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (23-28.09.24 r.). Finał warsztatów, połączony z blokiem poświęconym dystrybucji filmowej, odbędzie się podczas jubileuszowej, 15. edycji Festiwalu Kamera Akcja. Nabór trwa do 4 lipca 2024 roku. Liczba miejsc jest ograniczona: do kursu zaproszonych zostanie jedynie 26 osób, a zgłosić się trzeba za pomocą formularza, w którym należy przekonać organizatorów do swojej kandydatury poprzez między innymi list motywacyjny.

Film to praca zespołowa. Case study debiutów filmowych

Pierwsze wydarzenie Serio Pro, zapowiadające projekt odbyło się w czerwcu, na jednym z najważniejszych festiwali w Polsce. Organizatorzy wiedzą, że teamwork to podstawa pracy z filmem, dlatego 12 czerwca połączyli siły z Koszalińskim Festiwalem Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (10-15 czerwca 2024) i prześledzili praktyki zespołowej pracy nad debiutami filmowymi. Team effort to sformułowanie klucz, które coraz częściej przewija się w kontekście twórczej pracy nad filmem, nie tylko na etapie zdjęć. Podkreślanie wysiłku zespołowego jest związane z dążeniem do twórczego zderzania opinii, czerpania ze specjalistycznej wiedzy przedstawicieli różnych pionów, wzbogacania scenariusza, znajdowania najlepszych rozwiązań i narzędzi na plan i postprodukcję, które wpłyną pozytywnie na opowiadaną historię i artystyczną jakość filmu. Wzorców doskonałego zrozumienia dla idei pracy zespołowej (na każdym etapie produkcji) nie trzeba długo szukać. Nawet najwięksi reżyserzy współczesnego kina, jak Christopher Nolan, podkreślają wagę jak najwcześniejszego angażowania współtwórców filmu, reprezentujących zarówno zawody above-the-line, jak i below-the-line. Spotkanie, w którym wzięli udział twórcy i twórczynie pełnometrażowych filmów konkursowych Festiwalu Młodzi i Film, Maja Pawlikowska („Tyle co nic”), Agnieszka Elbanowska („Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”), Michał Krzywicki („Camper”) i Michał Kosterkiewicz jr („Błazny”) opowiedzieli, w jaki sposób przebiegała dynamika współpracy z ekipą od preprodukcji do postprodukcji. Zapis spotkania do zobaczenia na youtubie Festiwalu Młodzi i Film.

Serio Pro. Warsztaty dla przyszłej branży filmowej odbędą się w trzech etapach od sierpnia do października 2024 r. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych oraz ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami projektu są: Szkoła Filmowa w Łodzi, Extreme Emotions, Lava Films, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”, Festiwal Kamera Akcja, Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Uniwersytet Łódzki.

15. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 24 do 27 października 2024 r. w Łodzi. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.