Prof. Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022

Prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz (Zakład Literatury i Kultury Brytyjskiej Instytutu Anglistyki UŁ) został laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022. Tegoroczne rozstrzygnięcia prestiżowego konkursu organizowanego przez Fundację Agory "Gazety Wyborczej" poznaliśmy podczas gali zorganizowanej 2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

prof. Jerzy Jarniewicz
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Nagroda za najlepszą książkę minionego roku trafiła do prof. Jarniewicza za tomik poetycki "Mondo Cane". Tytuł zbioru poezji nawiązuje do włoskiego filmu „Mondo cane” („Pieski świat”) z 1962 roku, który zapoczątkował nurt szokujących obrazów dokumentalnych nurtu „mondo” pokazujących na ekranie prawdziwą śmierć. Zamieszczone w zbiorze utwory odnoszą się do owego pieskiego świata, który nas otacza - pełnego wojen, okrucieństwa i śmierci. 

Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji, która może być kołem ratunkowym - powiedział laureat po otrzymaniu statuetki.


Nagroda Literacka Nike uchodzi za najważniejszą polską nagrodę literacką. Przyznawana jest od 1997 roku. W konkursie mogą wziąć wszystkie książki, niezależnie od reprezentowanego gatunku literackiego. Tegoroczna odsłona konkursu była już jego 26. edycją.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi prestiżowego wyróżnienia!