Od 22 marca Dni Otwarte Wydziału Filologicznego UŁ

Wykłady online (m.in. o grach czy komiksach), internetowe rozmowy wykładowców i studentów z kandydatami oraz wirtualny spacer po budynku - te i inne atrakcje czekają na uczestników tegorocznej edycji Dni Otwartych Wydziału Filologicznego UŁ w dniach 22-26 marca. Edycji wyjątkowej - po raz pierwszy organizowanej wyłącznie w przestrzeni internetowej.

 

Idea Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŁ powstała 4 lata temu. W marcu 2017 roku, po raz pierwszy w ramach akcji, budynek Filologa odwiedzili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Licealiści mogli wziąć udział w licznych wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników naukowych, porozmawiać ze studentami, poznać infrastrukturę Wydziału i uczestniczyć w tematycznych konkursach. W kolejnych latach impreza zyskiwała na popularności. Dość powiedzieć, że w 2019 roku na Filologicznym pojawiło się 950 uczniów z 28 szkół z województwa łódzkiego. Zdarzało się tak, że w wydarzeniu brały udział również osoby z bardziej odległych miast, m.in. Torunia, Wrocławia, Wałbrzycha czy Konina.

Niestety, wybuch pandemii w 2020 roku nie pozwolił zorganizować czwartej edycji imprezy. Po roku przerwy pomysłodawcy Dni Otwartych postanowili jednak powrócić do tej idei, przygotowując wydarzenie w nowej formie - tak, by każdy z uczestników mógł czuć się wygodnie i bezpiecznie.

- Przygotowaliśmy specjalne materiały informacyjne oraz miniwykłady, w których pokazujemy praktycznie, co oznacza uniwersyteckie wezwanie, by "uwolnić umysł". Humanistyczna wiedza pozwalająca myśleć niekonwencjonalnie i pasja odkrywania - tego na pewno nie zabraknie uczestnikom - tłumaczy prof. Monika Worsowicz, prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ ds. promocji i kontaktów ze szkołami.

Zapisy wykładów sukcesywnie będą publikowane na stronie Dni Otwartych od 22 marca. Internetowa formuła wydarzenia sprawia, że wszyscy zainteresowani będą mogli odtworzyć materiały w dogodnej dla siebie porze i komfortowych warunkach.

Będzie można posłuchać m.in. o tajemnicach pracy lektora i prezentera radiowego, językowych dylematach Polaków, komiksach, grach wideo czy też Facebooku i Google w kontekście prywatności użytkowników Internetu. Do wydarzenia dołączyć mogą również nauczyciele - po rejestracji otrzymają przedpremierowy dostęp do nagrań, które będzie można odtworzyć np. podczas zajęć zdalnych w szkołach.

Wykłady to jednak nie wszystko - organizatorzy umożliwią kandydatom bezpośrednie spotkania ze studentami i wykładowcami za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. W planach jest też wirtualny spacer po Wydziale i sporo materiałów zakulisowych ukazujących, jak wygląda studiowanie na Filologicznym. Głos zabiorą również łódzcy pracodawcy, którzy ze swojej perspektywy opowiedzą o tym, dlaczego humaniści są poszukiwani na lokalnym rynku pracy.

Dni Otwarte Wydziału Filologicznego UŁ odbywać się będą między 22 a 26 marca. Szczegółowe informacje o imprezie znajdują się na specjalnej stronie internetowej oraz facebookowym wydarzeniu. Serdecznie zapraszamy wszystkich licealistów!


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział FIlologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ