Niewidzialne Kolokwia: Oblicza AI i nowych technologii w naukach humanistycznych

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 22 stycznia 2024 (poniedziałek) 17:00 - 19:00

22 stycznia o godzinie 17 na Wydziale Filologicznym UŁ (sala 0.01) odbędzie się debata ekspercka „Oblicza AI i nowych technologii w naukach humanistycznych”, kolejna z cyklu Niewidzialne Kolokwia organizowanego przez Collegium Invisibile.

Spotkanie będzie dotyczyć wpływu najnowszych osiągnięć z zakresu sztucznej inteligencji na nauki humanistyczne. Zaproszeni eksperci, dr hab. Bartosz Żukowski (UŁ) oraz mgr Wojciech Łukasik (IJP PAN), opowiedzą o humanistyce cyfrowej oraz używanych przez nią metodach, takich jak data mining albo stylometria.

Na spotkanie obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy.

Grafika promująca wydarzenie

Collegium Invisibile jest stowarzyszeniem zrzeszającym studentów i doktorantów z różnych ośrodków naukowych w celu wspólnego rozwoju intelektualnego oraz społecznego. Rekrutacja do stowarzyszenia jest otwarta do końca lutego 2024 roku (więcej informacji dostępnych pod tym linkiem).

Niewidzialne Kolokwia to cykl interdyscyplinarnych debat eksperckich Collegium Invisibile na temat kluczowych problemów społecznych w kontekście kultury i nauki. Obecna edycja projektu, szósta, skupia się na obliczach sztucznej inteligencji i nowych technologii.

Sylwetki ekspertów:

dr hab. Bartosz Żukowski (UŁ) – Pracownik Katedry Historii Filozofii UŁ. Autor książek Niezauważona rewolucja. Konstruktywistyczny idealizm Richarda Burthogge'a (2019) oraz Esse est percipi? Metafizyka idei George’a Berkeleya (2012). W latach 2016-2019 Kierownik grantu NCN SONATA Niezauważona rewolucja. Wczesnonowożytny konstruktywizm Richarda Burthogge'a. Laureat Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2014-2017), Nagrody Naukowej Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego (2013) oraz Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za osiągnięcia w nauce (2005/2006). Autor kilkudziesięciu publikacji i przekładów, oraz ponad trzydziestu wystąpień na konferencjach międzynarodowych i krajowych. Członek międzynarodowych towarzystw naukowych (m. in. British Society for the History of Philosophy oraz International Berkeley Society). Odbył staże naukowe w m.in. w Lund University i University of Aberdeen. Jego zainteresowania badawcze obejmują historię filozofii nowożytnej, ontologię, filozofię języka a także teorię sztucznej inteligencji ze szczególnym uwzględnieniem jej filozoficznych implikacji i społeczno-ekonomicznych konsekwencji.

mgr Wojciech Łukasik – Doktorant IJP PAN w Krakowie. Absolwent filologii angielskiej UJ, specjalności tłumaczeniowej. Od etapu studiów magisterskich zainteresowany humanistyką cyfrową - tytuł jego pracy magisterskiej to "The Works of Robert E. Howard and Their Polish Translations: A Stylometric Analysis" ("Utwory Roberta E. Howarda i ich polskie tłumaczenia: analiza stylometryczna"). Następnie uczestnik projektów "Rozwój 'Komputerowej Lingwistyki Chemicznej' i jej zastosowanie do efektywnego planowania wieletapowych syntez chemicznych" oraz DARIAH-PL. Obecnie kończy pracę nad rozprawą doktorską poświęconą badaniom języka dosłownego i przenośnego w korpusie powieści młodopolskich przy użyciu metod cyfrowych (m. in. stylometria, topic modeling).

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 22 stycznia 2024 (poniedziałek) 17:00 - 19:00