Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa 2021 dla SKN ItaliAMO

Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO funkcjonujące przy Zakładzie Italianistyki UŁ otrzymało Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa.

Wyróżnienie zostało przyznane za działalność popularyzatorską związaną z wydawaniem polsko-włoskiego czasopisma studenckiego ukazującego się na Wydziale Filologicznym UŁ.

– Co nas ujęło w działalności ItaliAMO? Entuzjazm – coraz rzadszy w naszej współczesności, gdzie motywację wyznaczają strategie i opłacalność. Ryzyko zachwytu dla opisywanych zjawisk. Błogosławioną nieostrożność podziwu. Powagę i kompetencję dostosowaną w opisie do przewidywanej radości czytania i słuchania… – czytamy w laudacji uzasadniającej przyznanie wyróżnienia..

Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa powstała w 2015 roku z inicjatywy Jarosława Mikołajewskiego, italianisty, tłumacza, poety i publicysty. W skład kapituły konkursowej wchodzą uznani znawcy włoskiej literatury, kultury i sztuki. SKN Italianistów ItaliAMO rozpoczęło swoją działalność w 2012 roku. Opiekunem koła jest prof. Artur Gałkowski. Oprócz prac związanych z wydawaniem czasopisma, członkowie koła organizują coroczny konkurs „Recensiamo ItaliAMO” na najlepszą recenzję współczesnych książek włoskich oraz biorą udział w wielu akcjach promujących łódzką italianistykę.