Muminkowa filozofia dla dzieci i dorosłych

Miejsce wydarzenia: Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź
Czas: 21 października 2022 (piątek) 17:00 - 18:30

W piątek 21 października o godz. 17:00 w Muzeum Kinematografii odbędzie się spotkanie i dyskusja o filozofii Muminków Tove Jansson. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Hanna Dymel-Trzebiatowska, prof. UG, autorka książki o filozoficznych i translatorycznych problemach twórczości z Doliny Muminków.

Najpopularniejszy wytwór wyobraźni Tove Jansson, tej wielowymiarowej artystki skandynawskiej, to wielotomowe i wielomedialne Muminki. Jedną z tez gościa spotkania jest wieloadresowość tej twórczości: „Muminki” nie były przeznaczone do lektury wyłącznie dla dzieci. Tym bardziej, że jej pierwsze tomy muminkowe powstawały w cieniu II wojny światowej i były odpowiedzią na katastrofizm filozoficzny.

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jarosław Płuciennik. W dyskusji weźmie też udział filozofka prof. Katarzyna Lazari-Radek.

Organizatorzy: Twórcze pisanie UŁ (Katedra Teorii Literatury Instytutu Kultury Współczesnej), Muzeum Kinematografii w Łodzi

Zapraszamy wszystkich fanów Muminków, Tove Jansson, kultury skandynawskiej, książkoterapii, filozofii i nadziei.

Muminki

Miejsce wydarzenia: Plac Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź