Mgr Mark Tardi, Amerykanin z UŁ, z prestiżową nagrodą za przekład literacki

Mark Tardi, magister sztuk pięknych pracujący w Zakładzie Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał prestiżowe stypendium National Endowment for the Arts, przyznawane amerykańskim autorom na drodze konkursu w dwóch kategoriach: przekład literacki i kreatywne pisanie.

Mark Tardi otrzymał 10.000 USD w kategorii przekładu literackiego.

 Dla Amerykanina, który od dwóch dekad mieszka i pracuje poza granicami Stanów Zjednoczonych, otrzymanie stypendium od National Endowment for the Arts jest swego rodzaju cudem – cudem czasu, wsparcia i uznania ze strony kolegów – mówi wzruszony Mark Tardi. – Znalezienie się w gronie laureatów tego stypendium – pisarzy i tłumaczy, których podziwiam odkąd jestem związany z literaturą, sprawia, że jestem zaskoczony i głęboko wdzięczny. Stypendium NEA jest świadectwem trwałego wpływu, jaki możemy wywierać na życie innych i wyrazem zaufania wobec mocy słuchania, okazywania troski i empatii dla innych ludzi oraz sposobów twórczej ekspresji. Jest to również przygana dla wzbierających tendencji do obojętności i solipsyzmu – mówi laureat z UŁ.

National Endowment for the Arts jest niezależną agencją federalną, której finansowanie daje Amerykanom możliwość uczestnictwa w sztuce – ćwiczenia wyobraźni i rozwijania zdolności twórczych. Została założona przez Kongres USA w 1965 roku. Wspiera naukę sztuki, potwierdza oraz celebruje bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe Ameryki oraz promuje równy dostęp do sztuki w każdej społeczności.

Wśród ostatnich laureatów NEA Fellowship in Translation są m.in. Jennifer Croft, tłumaczka powieści Olgi Tokarczuk, oraz Bill Johnston, który przełożył „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (a także książki Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i wielu innych polskich autorów).

Laureatowi serdecznie gratulujemy!


Materiał: Mark Tardi, MFA; dr hab. Kacper Bartczak, prof UŁ, Wydział Filologii, UŁ; National Endowment for the Arts
Redakcja: Centrum Promocji UŁ