Dyktando Mikołajkowe UŁ 2019

Dyktando Mikołajkowe to doskonała okazja dla wszystkich miłośników języka polskiego, by zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji. Już 9 grudnia o godz. 17:00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (aula A3, przy ulicy Pomorskiej 171/173) zostanie zorganizowana szósta edycja wydarzenia.

 

Dyktando Mikołajkowe to doskonała okazja dla wszystkich miłośników języka polskiego, by zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji. Już 9 grudniao godz. 17:00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (aula A3, przy ulicy Pomorskiej 171/173) zostanie zorganizowana szósta edycja wydarzenia.

Tekst, ułożony przez członków i opiekunów Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Koła Naukowego "wKoło Języka" funkcjonującego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UŁ, będzie mikołajkowym prezentem dla wszystkich, którzy mają w sobie odrobinę odwagi i przyjdą 9 grudnia na Wydział Filologiczny UŁ.

Poprzednie boje z poprawną polszczyzną gromadziły co roku około 150 śmiałków, którzy nie bali się wziąć w dłoń długopisów, by napisać teksty odczytywane przez znane osobistości: Tomasza Boruszczaka, Tomasza Zimocha, Mirosława Henkego, Pawła Śpiechowicza i Magdalenę Michalak. Tym razem swojego głosu użyczy aktor i lektor filmowy Radosław Popłonikowski.

Dotychczas mieliśmy okazję zapoznać się z listem do Świętego Mikołaja, poczytać fragmenty "Przeglądu Zimowego", odbyć podróż po Polsce kończącą się w Łodzi Fabrycznej, a także przespacerować się ulicami miasta włókniarzy. Co będzie motywem przewodnim tegorocznego Dyktanda? Przekonamy się już wkrótce. Wszystkich odważnych, którzy chcieliby spędzić grudniowe popołudnie w wyjątkowy sposób, zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Nie musisz być studentem ani pracownikiem uczelni, wystarczy, że drzemie w Tobie zamiłowanie do poprawności językowej. Jak co roku dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody w trzech kategoriach: student UŁ, pracownik UŁ oraz osoba niezwiązana z uczelnią.

Patronami medialnymi tegorocznego Dyktanda są: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Młodzi w Łodzi i Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej. Do tej pory fundatorami nagród dla laureatów zgodzili się zostać: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Wydawnictwo Oficynka, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO, Nadwyraz.com, Pan tu nie stał, Termy Uniejów oraz Uzdrowisko Termalne Uniejów.

Do wydarzenia można dołączyć również na Facebooku: https://www.facebook.com/events/583070952445922/.