Dance(in)Heritage – wyjątkowy projekt licencjacki studentki produkcji teatralnej

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna
Czas: 18 maja 2024 (sobota) 20:00 - 20:45

Historia i taniec związane są ze sobą od zawsze i oby na zawsze. Choć najpopularniejszą formą ukazywania historii w proponowany sposób są tańce ludowe, mój zespół udowodni, że nie tylko one mogą ją przekazywać – zapowiada Dominika Maciąg, studentka Wydziału Filologicznego UŁ, autorka wydarzenia Dance(in)Heritage organizowanego w ramach projektu licencjackiego.

Czego mogą spodziewać się uczestnicy eventu? Oddajmy głos organizatorce.

Hej, nazywam się Dominika. Wydarzenie taneczne Dance(in)Heritage to mój projekt licencjacki. Jestem studentką trzeciego roku, kierunku produkcja teatralna i organizacja widowisk. Moim marzeniem, od jakiś dwóch lat, było zorganizowanie wydarzenia tanecznego. Na początku były to bliżej nieokreślone plany, które, dzięki możliwości realizacji projektu licencjackiego – skrystalizowały się.  

Przedstawiam więc zwieńczenie moich studiów – Dance(in)Heritage, które jest ukazaniem historii ostatnich łódzkich Biedermannów poprzez uniwersalny język tańca. Choreografia uwzględniająca improwizację ruchową jest efektem refleksji, że życie, zarówno to, które chcemy pokazać, jak i obecne – nas wszystkich – składa się w głównej mierze z przypadków. Improwizacja jest więc najodpowiedniejszą formą.

Za to miejsce, w którym zdarzenie się odbędzie – Pałac Biedermannów – nie ma w sobie nic z przypadkowości. Chciałabym bowiem pokazać historię rodziny w miejscu, w którym toczyły się ich losy. Choć były one bogate i zdecydowanie wybiegały poza Łódź, dom – Pałac Biedermanna – łączył je wszystkie.  

W dzisiejszych czasach, w których coraz bardziej odbiegamy od dawnych wartości i bycia razem, fizycznie, chcę ożywić pamięć, stworzyć portret rodzinny na miarę naszych czasów, jednak z poszanowaniem czasu właśnie.  

Taniec, widz i historia. Nie potrzebujesz tego wieczoru niczego więcej. Zapraszam, nie może Cię tam zabraknąć!


18.05.2024 r. godzina 20:00, Sala Kominkowa Pałacu Biedermanna

Scenariusz i reżyseria, organizacja:
Dominika Maciąg

Zespół taneczny:
Mariola Dubiel
Ola Janoska
Oliwia Szczepanik
Hanna Stemplewska

Asystent do spraw ruchu scenicznego:
Iga Kwintkiewicz

Video:
Maciej Ułamek

Scenariusz wydarzenia na podstawie fragmentów książki Wandy Kuźko, Biedermannowie. Dzieje rodziny i fortuny 1730-1945.
Preferowany wiek widza: 12+ ze względu na wątki wojny i śmierci.
Czas trwania wydarzenia: 20:00 – 20:45.

Projekt współfinansowany ze środków Uniwersytetu Łódzkiego.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna

Data i godziny wydarzenia: 18 maja 2024 (sobota) 20:00 - 20:45