Artykuł autorstwa osób z naszego Wydziału na łamach „The Writing Platform”

Na łamach „The Writing Platform”, znanej na świecie platformie dla osób zajmujących się digitalnym storytellingiem, opublikowano artykuł autorstwa osób z naszego Wydziału. „Enhanced audio stories for city wanderers” stworzyli: dr Agnieszka Przybyszewska (Katedra Teorii Literatury), Anna Nowak (absolwentka), Karolina Misiarek, Remigiusz Jóźwiak oraz Szymon Szul (studenci).

Artykuł dotyczy projektów artystycznych powstałych w zeszłym roku akademickim w ramach kursu dla studentów Instytutu Kultury Współczesnej „Cyfrowe laboratorium – narracje lokacyjne w teorii i praktyce”. Kurs został zaproponowany przez Katedrę Teorii Literatury i przygotowany przez dr Przybyszewską. Prowadzony był ze wsparciem firmy informatycznej eDialog i z wykorzystaniem stworzonej przez nich aplikacji Tropiciel. Opisane projekty będą miały wkrótce swoją premierę i staną się dostępne szerszej publiczności. Zaangażowanie studentów opłaciło się również w sferze zawodowej – dwoje z nich jest dziś pracownikami Tropiciela.

Praca nad tego typu projektami (stanowiąca też w dużej mierze fundament programu studiów twórczego pisania) pozwala poznać konkretne formy storytellingu, literatury niejako od podszewki i „w działaniu” – tłumaczy dr Przybyszewska. – Taka wiedza zupełnie inaczej zostaje ze studentami, inaczej procentuje. Współpraca z firmami zewnętrznymi przy kursach poświęconych tworzeniu artystycznych projektów to z kolei okazja, by pokazać, że absolwenci kierunków humanistycznych (artyści słowa również!) mogą być atrakcyjni na rynku pracy (nawet dla branży IT) i nie muszą w życiu zawodowym porzucać marzeń o tworzeniu.

Wkrótce studenci będą mieli szansę częściej zajmować się tego typu pracami – na kierunku twórcze pisanie w semestrze letnim tego roku będą prowadzone zajęcia o nowomedialnych i transmedialnych przekazach wielokodowych.

Artykuł można przeczytać tutaj.