„Akademicki Grand PiK” dla studentek dziennikarstwa

Studentki dziennikarstwa Klaudia Leśniak, Aleksandra Malatyńska, Maja Maranda, Agata Nalepa, Julia Niewola i Sara Sikora otrzymały Nagrodę Główną w Konkursie „Akademicki Grand PiK” za słuchowisko kryminalne pt. „Na pełnym morzu”.

Grand Pik
Laureatki nagrody

Nad zwycięską pracą studentki pracowały w ramach warsztatów organizowanych przez fundację Teatr Wyobraźni. Sam pomysł został zaczerpnięty z największych klasyków literatury kryminalnej, a konkretnie z twórczości Agaty Christie, których jej imienniczka — Agata Nalepa, jest wielką fanką. Wszystkie autorki były zgodne, co do osadzenia akcji na statku wycieczkowym w latach 80. i starały się jak najlepiej wczuć w ten klimat.

Na napisanie scenariusza miałyśmy tylko kilka godzin. Na początku stworzyłyśmy bohaterów naszej historii, nadałyśmy im odpowiednie cechy i zbudowałyśmy relacje między nimi. Każda z nas była bardzo zaangażowana w projekt i miała mnóstwo pomysłów co do fabuły, dlatego dużo czasu spędziłyśmy, zastanawiając się jak połączyć je w spójną całość. Następnie nadeszła pora realizacji scenariusza. Miałyśmy tylko dwa podejścia do nagrywania, więc musiałyśmy wystrzegać się wszelkich pomyłek, co było dla nas dość stresujące, ale finalnie świetnie sobie z tym poradziłyśmy. Dzięki cennym uwagom Klaudii Leśniak, która obejmowała bardzo istotną rolę reżyserki, szybko poprawiałyśmy wszelkie niedociągnięcia. Mimo braku odpowiedniego przygotowania, każdej z nas udało się wczuć w swoją postać i ukazać jej indywidualne cechy oraz emocje. Do zgłoszenia słuchowiska w konkursie artystycznych form radiowych Grand PiK 2022 zachęciła nas dr Joanna Bachura-Wojtasik, za której wsparcie jesteśmy bardzo wdzięczne.

Słuchowiska można posłuchać tutaj.