• WYDZIAŁ FILOLOGICZNY
  • WYDARZENIA
  • Konferencja "Miasta i miasteczka regionu łódzkiego w XIX i XX wieku - w ujęciu historycznym, kulturowym, geograficznym, socjologicznym i gospodarczym"

Konferencja "Miasta i miasteczka regionu łódzkiego w XIX i XX wieku - w ujęciu historycznym, kulturowym, geograficznym, socjologicznym i gospodarczym"

Miejsce konferencji: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 11 września 2023 (poniedziałek) - 13 września 2023 (środa) All day

Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych nad Wielokulturową i Wielonarodową Łodzią i Regionem UŁ, Zakład Niemcoznawstwa UŁ oraz Historisches Institut Osteuropäische Geschichte Universität Giessen w ramach współpracy partnerskiej między Uniwersytetem Łódzkim a Uniwersytetem im. Justusa Liebiga w Giessen zapraszają na międzynarodową konferencję, która odbędzie się w Łodzi w dniach 11.09.-13.09.2023 na temat: "Miasta i miasteczka regionu łódzkiego w XIX i XX wieku - w ujęciu historycznym, kulturowym, geograficznym, socjologicznym i gospodarczym".

 

Miasta i miasteczka regionu łódzkiego stanowią z uwagi na swoją historię i kulturę, ważny element polskiego dziedzictwa narodowego. Nie są tylko i wyłącznie konglomeratem różnych miejsc i obiektów, ale przede wszystkim żywą materią, która podlegała zmianom w czasie i przestrzeni. Każde z miast i miasteczek regionu łódzkiego, mimo iż rozwijały się w podobnych uwarunkowaniach historycznych, są miejscami różniącymi się od siebie pod wieloma względami, co sprawia, że każde z nich należy traktować jako specyficzny fenomen kulturowy, posiadający znaczenie symboliczne, który przekazuje wartości dalszym pokoleniom. Wiele z tych miejsc rozwinęło się w wyniku napływu ludności o niepolskim pochodzeniu etnicznym, w szczególności ludności żydowskiej, niemieckiej i innej z całego Imperium Rosyjskiego, co spowodowało, że tworzyły przez wiele lat unikalny w skali europejskiej krajobraz kulturowy.

Miasta i miasteczka są ze względu na swoją wielowarstwowość i wielokulturowość przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych: historii, geografii, urbanistyki, architektury, ekologii, socjologii, psychologii społecznej, antropologii kulturowej, literaturoznawstwa, ekonomii, politologii, prawa, kulturoznawstwa i innych. Z uwagi na ich złożoność nie istnieje jedna definicja, obejmująca wszystkie aspekty i zjawiska z nimi związane. Dlatego na potrzeby konferencji odwołujemy się do kategorii wielkościowej, odnoszącej się do liczby mieszkańców (Kwiatek-Sołtys A., Runge A., 2011) Na jej podstawie przyjęliśmy, że miasta małe (na potrzeby naszych dyskusji używamy zamiennie określenie „miasteczko”) posiadają do 20 000 mieszkańców, oraz miasta średnie (stosujemy wobec nich określenie „miasto”), zamieszkuje od 20 000 do 100 000 ludzi.

Zdajemy sobie również sprawę z problematycznego pojęcia „regionu łódzkiego”. W kategoriach związanych z administracją, planowaniem przestrzennym oraz gospodarką używano na przestrzeni wielu lat różnych określeń w odniesieniu do obszaru, który rozwijał się wokół centralnego miasta Łodzi: Region Miasta Łodzi, Łódzki Okręg Przemysłowy, Wielki Region Łodzi, Mały Region Łodzi, Łódzki Zespół Miejski, aglomeracja łódzka, region łódzki, województwo miejskie łódzkie, region funkcjonalny, obszar metropolitalny oraz region metropolitarny. W naszych dyskusjach nie chcemy narzucać jednej definicji „regionu łódzkiego”, zależy nam bardziej na uwzględnieniu specyfiki tej różnorodności.

W naszych dyskusjach chcemy skoncentrować się na ekonomicznym, kulturowym i politycznym wymiarze życia ze sobą - obok siebie - przeciwko sobie Polaków, Niemców i Żydów, a także na kwestiach współistnienia różnych religii. Uważamy, że w szczególności małe miasteczka przemysłowe oferują ciekawe laboratorium do badań nad koegzystencją różnych grup etnicznych w okresie rozwoju przemysłu. Interesująca wydaje się nam również kwestia występowania wielojęzyczności. O ile temat ten był badany w stosunku do Łodzi, to brakuje szczegółowych i mikroopracowań dla mniejszych miast.

W naszych rozważaniach pomijamy największe miasto regionu - Łódź, która doczekała się już wielu opracowań o charakterze historycznym, socjologicznym, literaturoznawczym czy geograficznym. Jednakże nie wykluczamy tematów, dotyczących oddziaływania Łodzi, jako centrum regionu, na mniejsze ośrodki. Proponujemy omówienie takich zagadnień jak migracje, powiązania i transfer między w/w miastami a Łodzią.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny, dlatego proponujemy szerokie spojrzenie na miasta i miasteczka regionu łódzkiego w XIX i XX wieku, z różnych perspektyw badawczych: historycznej, kulturowej, geograficznej, socjologicznej, ekonomicznej.


Miejsce: Łódź
Organizatorzy konferencji: prof. Hans-Jürgen Boemelburg (Universität Giessen) dr hab., prof. UŁ Monika Kucner, (Uniwersytet Łódzki)
Języki konferencji: polski, niemiecki, angielski
Formuła: hybrydowa
Konferencja bezpłatna

Deadline dla nadsyłania abstraktów (objętość do 250 słów): 20.04.2023

Zgłoszenia abstraktów:
monika.kucner@uni.lodz.pl (zgłoszenia w j. polskim),
hans-juergen.boemelburg@geschichte.uni-giessen.de (zgłoszenia w j. niemieckim i angielskim)

Teksty wystąpień do publikacji w języku angielskim i niemieckim prosimy nadsyłać do 15 czerwca 2023 r.

Ponieważ objętość publikacji jest ograniczona, zespół redakcyjny zastrzega sobie prawo do wyboru artykułów.

 

Szczegóły konferencji

Miejsce konferencji: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny konferencji: 11 września 2023 (poniedziałek) - 13 września 2023 (środa) All day

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND