Jak robię moje filmy animowane? Wykład Joanny Kożuch

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 10 kwietnia 2024 (środa) 11:45 - 13:00

Doświadczona reżyserka i animatorka, Joanna Kożuch, 10 kwietnia odwiedzi gmach Wydziału Filologicznego UŁ, by opowiedzieć o swojej historii, a także o skomplikowanym procesie powstawania filmów animowanych.

Joanna Kożuch

Trzy – tyle jest kłamstw w prawdziwej historii Joanny Kożuch o zniknięciu morza Aralskiego. Podczas spotkania 10 kwietnia 2024 na Wydziale Filologicznym UŁ reżyserka odsłoniła tajemnice powstawania animowanego dokumentu „Było sobie morze” (2021), opowiadającego przez pryzmat trojga postaci uniwersalną historię o skutkach wielkiej polityki i demiurgicznych zapędów rządzących.

Tworząca na Słowacji animatorka przeprowadziła przez proces tworzenia filmu – od pomysłu, dokumentację, scenopis obrazkowy, animatik, właściwy proces animowania i reżyserowania do dystrybucji ukończonego dzieła. Wyjątkowe spotkanie umożliwiło zajrzenie za kulisy funkcjonowania współczesnego rynku animacji filmowej i refleksję nad tematami podejmowanymi przez twórczynie i twórców animacji.

Organizatorami spotkania była Grupa Badawcza Polska Animacja działająca przy Katedrze Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz Instytut Słowacki w Warszawie.

Joanna Kożuch

Joanna Kożuch przed spotkaniem na Wydziale Filologicznym (fot. Ewa Ciszewska).

Joanna Kożuch, mieszkająca na Słowacji reżyserka, autorka opracowań plastycznych i animatorka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła studia doktoranckie w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych (VŠMU, Vysoká škola múzických umení) w Bratysławie, gdzie obecnie prowadzi zajęcia. Jej filmografia obejmuje filmy: „Gra” (2004), „Fongopolis” (2014), „39 tygodni, 6 dni” (2017), „Music Box” (będący częścią projektu „Happiness Machine”, 2019) oraz wielokrotnie nagradzany animowany dokument „Było sobie morze…” (2021). Obecnie pracuje nad krótkometrażowym filmem animowanym „Last Minute”.

Fotorelacja:

Joanna Kożuch

Spotkanie z Joanną Kożuch (fot. Eryk Woźniak, Piotr Kardas).

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 10 kwietnia 2024 (środa) 11:45 - 13:00