Filmy lalkowe w twórczości Jerzego Kotowskiego

Dnia 27 lutego, czyli we wtorek, o godz. 17.00 w sali kinowej 0.38 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się dyskusja o filmach Jerzego Kotowskiego w ramach Grupy Badawczej Polska Animacja - serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu!

Jerzy Kotowski był rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi, pedagogiem, przedstawicielem Polski w Międzynarodowej Organizacji Filmu Animowanego ASIFA, ale również reżyserem filmów animowanych. Kotowski rozpoczął karierę jako operator kamery w filmach Włodzimierza Haupego. Jego filmografię zdominowały filmy lalkowe.
Filmy znajdujące się w zestawie zilustrują ewolucję rozumienia lalki i filmu lalkowego przez Kotowskiego.

Pierwszym z nich będzie Ostrożność (1957, 9 minut) opowiadająca perypetie profesora Bączyńskiego, któremu na każdym kroku w życiu towarzyszy słowo zawarte w tytule.

Drugi tytuł to Niebezpieczeństwo (1963, 8 minut) przedstawiające apokaliptyczną i jednocześnie mechaniczną wizję świata po atomowym kataklizmie.

Spotkanie zakończy się projekcją Świata w operze (1966, 10 minut) będącego parodia opery Carmen Georgesa Bizeta.  


Prelekcję wygłosi student Instytutu Kultury Współczesnej - Dominik Piekarski. Po projekcji każdego z filmów przewidziana jest dyskusja.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1pGkSHWZy