„Domowa videoteka” – wyjątkowa wystawa studentów filmoznawstwa

21 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Domowa videoteka”, która została przygotowana przez studentów III roku filmoznawstwa (spec. krytyka filmowa i promocja kultury filmowej) w ramach zajęć „Planowanie i realizacja wydarzeń filmowych” prowadzonych przez mgr Annę Michalską. Gabloty z eksponatami znajdują się na trzecim piętrze budynku Wydziału Filologicznego UŁ (nieopodal wind).

Videoteka

Poniżej zamieszczamy kilka słów od organizatorów wystawy.

Pojawienie się na rynku kaset VHS i magnetowidów było jednym z największych punktów zwrotnych w historii kina. Nagle możliwym stało się zdobycie ulubionych filmów na własność (bardziej lub mniej legalnymi metodami) i obejrzenie ich w dowolnym momencie w domowym zaciszu. Tym sposobem poszerzył się rynek dystrybucji filmowej i sukcesy zaczęli odnosić twórcy, którzy do tej pory nie mieli szans na dotarcie do szerokiej publiczności. Nierzadko też zdarzało się, że filmy, które ponosiły kasową porażkę w kinach, zyskiwały drugie życie po trafieniu na kasety. Nasz projekt poświęcony jest tytułowej „videotece domowej”. Całość wystawy skupia się na czasach minionych: dobie kaset VHS, które święciły triumfy w latach 80. XX wieku aż do początku XXI wieku.

Eksponujemy przedmioty związane z kulturą wideo i jej odbiorem w warunkach domowych. B-klasowe kino akcji miesza się z patetycznym kinem wojennym i animacjami dziecięcymi – podkreśla to różnorodność domowych bibliotek filmowych, ich wymiar wielopokoleniowy, a także nieszablonowość i spontaniczność. Pudełka o niejednorodnej wielkości podkreślają efekt pięknego chaosu, który towarzyszył gromadzeniu się rozmaitych produkcji w domowych zbiorach. Kino akcji wiązało się z kultowymi aktorami – tutaj na pierwszy plan wychodzi Arnold Schwarzenegger, wyłaniający się z pomniejszych tytułów, przewróconych, poległych kaset, razem z filmem „Egzekutor”, pokonując pozostałą konkurencję. Chcąc odświeżyć i przypomnieć dawne domowe sposoby odbierania filmu, w naszych gablotach prezentujemy kasety z dziełami kinematografii polskiej i zagranicznej, skupiając się m. in. na kultowej serii „Psów”.

Głównymi obiektami wystawy są: archiwalny zeszyt anonimowego kinofila (eksponat z archiwum Michała Dondzika), nazwany „Domową videoteką”, zawierający prywatne zapisy poświęcone kasetom VHS, magnetowid marki SANYO oraz rachunek z hipermarketu z 2006 roku za zakupy na wieczór kinomański. Oprócz tego w naszej kolekcji posiadamy licencjonowane i nielicencjonowane kasety z filmami reprezentującymi najróżniejsze gatunki – od familijnych animacji i kultowych komedii po emocjonujące kino akcji, thrillery oraz dramaty.

Wystawę będzie można oglądać co najmniej do końca semestru letniego. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z efektami pracy studentów filmoznawstwa!