„Domowa videoteka” – wyjątkowa wystawa studentów filmoznawstwa

21 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Domowa videoteka”, która została przygotowana przez studentów III roku filmoznawstwa (spec. krytyka filmowa i promocja kultury filmowej) w ramach zajęć „Planowanie i realizacja wydarzeń filmowych” prowadzonych przez mgr Annę Michalską. Gabloty z eksponatami znajdują się na trzecim piętrze budynku Wydziału Filologicznego UŁ (nieopodal wind).

Videoteka
Videoteka
Videoteka
Videoteka
Videoteka
Videoteka
Videoteka
Videoteka

Poniżej zamieszczamy kilka słów od organizatorów wystawy.

Pojawienie się na rynku kaset VHS i magnetowidów było jednym z największych punktów zwrotnych w historii kina. Nagle możliwym stało się zdobycie ulubionych filmów na własność (bardziej lub mniej legalnymi metodami) i obejrzenie ich w dowolnym momencie w domowym zaciszu. Tym sposobem poszerzył się rynek dystrybucji filmowej i sukcesy zaczęli odnosić twórcy, którzy do tej pory nie mieli szans na dotarcie do szerokiej publiczności. Nierzadko też zdarzało się, że filmy, które ponosiły kasową porażkę w kinach, zyskiwały drugie życie po trafieniu na kasety. Nasz projekt poświęcony jest tytułowej „videotece domowej”. Całość wystawy skupia się na czasach minionych: dobie kaset VHS, które święciły triumfy w latach 80. XX wieku aż do początku XXI wieku.

Eksponujemy przedmioty związane z kulturą wideo i jej odbiorem w warunkach domowych. B-klasowe kino akcji miesza się z patetycznym kinem wojennym i animacjami dziecięcymi – podkreśla to różnorodność domowych bibliotek filmowych, ich wymiar wielopokoleniowy, a także nieszablonowość i spontaniczność. Pudełka o niejednorodnej wielkości podkreślają efekt pięknego chaosu, który towarzyszył gromadzeniu się rozmaitych produkcji w domowych zbiorach. Kino akcji wiązało się z kultowymi aktorami – tutaj na pierwszy plan wychodzi Arnold Schwarzenegger, wyłaniający się z pomniejszych tytułów, przewróconych, poległych kaset, razem z filmem „Egzekutor”, pokonując pozostałą konkurencję. Chcąc odświeżyć i przypomnieć dawne domowe sposoby odbierania filmu, w naszych gablotach prezentujemy kasety z dziełami kinematografii polskiej i zagranicznej, skupiając się m. in. na kultowej serii „Psów”.

Głównymi obiektami wystawy są: archiwalny zeszyt anonimowego kinofila (eksponat z archiwum Michała Dondzika), nazwany „Domową videoteką”, zawierający prywatne zapisy poświęcone kasetom VHS, magnetowid marki SANYO oraz rachunek z hipermarketu z 2006 roku za zakupy na wieczór kinomański. Oprócz tego w naszej kolekcji posiadamy licencjonowane i nielicencjonowane kasety z filmami reprezentującymi najróżniejsze gatunki – od familijnych animacji i kultowych komedii po emocjonujące kino akcji, thrillery oraz dramaty.

Wystawę będzie można oglądać co najmniej do końca semestru letniego. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z efektami pracy studentów filmoznawstwa!