Zmarła profesor Alicja Helman Zmarła profesor Alicja Helman

Ze smutkiem informujemy, że 24 lutego br. w Hiszpanii zmarła profesor Alicja Helman, wybitna filmoznawczyni, kulturoznawczyni, muzykolożka, eseistka i tłumaczka związana z wieloma wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce (pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).

Profesor Alicja Helman przez wiele lat była również zatrudniona  na Wydziale Filologicznym UŁ w Zakładzie Wiedzy o Filmie, gdzie przede wszystkim opiekowała się młodymi uczonymi. Jako inicjatorka licznych projektów badawczych, serii wydawniczych oraz konferencji współtworzyła, integrowała i skupiała wokół siebie polskie środowisko filmoznawcze, a potem także medioznawcze. Jej rozległe zainteresowanie naukowe pozostawały niezmiennie zogniskowane na filmie, ale ten rozpatrywała i opisywała z wielu różnych perspektyw – muzykologa, teoretyka oraz historyka kina, a także miłośniczki i znawczyni literatury oraz kultury. W ostatnich latach fascynowały ją przede wszystkim kinematografie hiszpańska i chińska. Jej kolejna (jeszcze nie wydana) książka poświęcona będzie adaptacjom prozy Tomasza Manna. Pani Profesor była laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, w tym nagrody im. Krzysztofa Teodora Toeplitza przyznawanej przez Autorów Stowarzyszenia ZAiKS oraz nagrody im. Bolesława Michałka fundacji „Kino” za najlepszą książkę roku.