Zmarł prof. Stefan Czyżewski

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że zmarł prof. Stefan Czyżewski, wybitny artysta i znakomity uczony, najlepszy operator filmowy wśród filmoznawców i najlepszy filmoznawca wśród operatorów.

prof. Czyżewski
Prof. Czyżewski ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Łódzkim oraz studia operatorskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W Filmówce wykładał od roku 1992, a w latach 2008-2012 pełnił tam funkcję prorektora. Był także wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od roku 1988 związany był z Instytutem Kultury Współczesnej UŁ.

Prof. Czyżewski zrealizował zdjęcia do ponad 100 filmów krótkometrażowych, kilkunastu średniometrażowych filmów fabularnych, kilku pełnometrażowych, a także do wielu spektakli  i seriali telewizyjnych. Pracował jako autor zdjęć, operator kamery, reżyser, fotograf. Pod jego opieką powstało kilkadziesiąt etiud studenckich.

Był autorem książek i rozpraw naukowych poświęconych stylowi filmowemu, sztuce operatorskiej i percepcji wizualnej. Jego ostatnia publikacja to Doświadczenie wizualne Zofii Rydet (współautor: Mariusz Gołąb).

Będzie nam brakować jego wiedzy, którą zawsze chętnie się dzielił, i jego dystansu, z którym podchodził do wszystkiego z wyjątkiem sztuki filmowej.


Specjalnością prof. Czyżewskiego były analizy filmowe, w których łączył doświadczenie operatorskie z głęboką erudycją. Tutaj można przeczytać niektóre z jego tekstów.

Na tym nagraniu natomiast prof. Czyżewski mówi o znaczeniu formy filmowej:

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 stycznia 2023 r. o godzinie 11:00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Jakuba w Głownie przy ulicy Łowickiej 7/11, po czym nastąpi wyprowadzenie na Cmentarz Parafialny.