Wykład prof. Joanny Rostek

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 19 marca 2024 (wtorek) 17:00 - 18:30

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Joanny Rostek (Justus-Liebig-Universität Giessen) zatytułowany „How Literary and Cultural Studies Can Contribute to Economics: The Case of Women’s Economic Thought”. Wykład (w języku angielskim) odbędzie się 19 marca o godzinie 17:00 w auli A2.

Jak studia literackie i kulturowe wpływają na rozwój badań ekonomicznych? Przykład myśli ekonomicznej kobiet

Zadziwiające, że w powszechnej historii zachodniej myśli ekonomicznej brakuje postaci żeńskich, co sprawia wrażenie, jakby kobiety nie miały istotnego wpływu na kształtowanie się myślenia o gospodarce i jej badaniach. W moim wystąpieniu zaprezentuję wkład, jaki angielskie kobiety wniosły do historii (anglojęzycznej) myśli ekonomicznej, skupiając się na okresie między 1770 a 1830 rokiem, który uznawany jest za czas „narodzin” nowoczesnej ekonomii. Stawiam tezę, że wbrew powszechnym przekonaniom, kobiety myślicielki rozwijały oryginalne koncepcje dotyczące gospodarki, często wprowadzając genderową perspektywę, która znajduje zastosowanie w ekonomicznych i feministycznych teoriach w XXI wieku. Wykorzystam metodologię transdyscyplinarną, łącząc studia literackie, kulturowe, genderowe i ekonomię feministyczną po to, by pokazać, że (ponowne) odkrywanie zapomnianych ekonomistek nie tylko wzbogaca naszą wiedzę historyczną, ale ma też znaczący wpływ na współczesne praktyki i dyskurs ekonomiczny. Korzystając z narzędzi dostępnych dzięki prężnie rozwijającej się krytyce ekonomicznej, pokażę również, w jaki sposób studia literackie i kulturowe mogą przyczynić się do wzbogacenia nauk ekonomicznych

– prof. Joanna Rostek

Biogram prelegentki:

Joanna Rostek pracuje na stanowisku Junior Professor of Anglophone Literature, Culture, and Media Studies na Justus-Liebig-Universität Gießen w Niemczech. Doktorat z literatury angielskiej obroniła na Universität Passau, a habilitację w dziedzinie literatury i kultury angielskiej na Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf. Jako profesor wizytujący pracowała na uniwersytetach w Szkocji, Polsce, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Jej zainteresowania badawcze obejmują literaturę angielską i anglojęzyczną, studia kulturowe, women’s studies, studia genderowe, badania transdyscyplinarne, krytykę ekonomiczną, literaturę migracyjną i Brexit. Najnowsza monografia Joanny Rostek, zatytułowana Women’s Economic Thought in the Romantic Age: Towards a Transdisciplinary Herstory of Economic Thought (Routledge, 2021), zdobyła dwie nagrody za najlepszą książkę: nagrodę za najlepszą habilitację Niemieckiego Stowarzyszenia Studiów Angielskich oraz Agarwal Book Prize przyznawaną przez International Association for Feminist Economics. Jest współzałożycielką sieci badawczej Methodologies of Economic Criticism (www.economic-criticism.de), finansowanej przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

The standard history of Western economic thought is curiously devoid of female figures, creating the impression that women have not made any significant contributions to how we think about the economy and its study. In my talk, I will make visible the place of English women in the history of (Anglophone) economic thought, focusing on the decades between 1770 and 1830, which are traditionally seen as the ‘birth’ of modern economics. I will argue that contrary to popular perception, women thinkers were developing original thoughts on the economy, often bringing in a gendered perspective that resonates with economic and feminist concerns of the 21st century. I will use a transdisciplinary approach, which combines literary studies, cultural studies, gender studies, and feminist economics, to argue that (re)discovering forgotten women economists not only enhances our historical knowledge, but also has consequences for economic discourse and practice today. Using approaches from the burgeoning field of Economic Criticism, I will also show how literary and cultural studies can contribute to enhance economics.

Bio:

Joanna Rostek is Junior Professor of Anglophone Literature, Culture, and Media Studies at the University of Giessen, Germany. She holds a PhD in English Literature from the University of Passau and a venia legendi in English Literary and Cultural Studies from the University of Düsseldorf. She was moreover a visiting scholar at academic institutions in Scotland, Poland, Austria, and the US. Her research interests include English and Anglophone literatures, cultural studies, women’s and gender studies, transdisciplinary research, economic criticism, migration literature, and Brexit Britain. Joanna Rostek’s latest monograph, titled Women’s Economic Thought in the Romantic Age: Towards a Transdisciplinary Herstory of Economic Thought (Routledge, 2021), won the book award of the German Association for the Study of English (‘Habilitationspreis’) and the Agarwal Book Prize from the International Association for Feminist Economics. She is co-founder of the research network Methodologies of Economic Criticism (www.economic-criticism.de), funded by the German Research Foundation (DFG).

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 19 marca 2024 (wtorek) 17:00 - 18:30