Wernisaż wystawy fotografii DYWERS 2.0 / UŁ X Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

W czwartek (10 października) o godz. 18.30 w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii DYWERS 2.0, która jest częścią programu Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Po raz kolejny nasza uczelnia włącza się w dyskusję nt. neuroróżnorodności, tożsamości płciowej, seksualności i niepełnosprawności.

Wystawa fotografii DYWERS 2.0 stanowi kontynuację pierwszej odsłony ekspozycji zaprezentowanej na Fotofestiwalu 2024 (przejdź do aktualności z wernisażu). Serię portretów wykonanych przez Bartosza Kałużnego, fotografa z Uniwersytetu Łódzkiego, tworzą prace odkrywające historie związane z zagrożeniami powodowanymi przez stereotypizację. Bartosza interesuje zarówno brak zrozumienia w codziennych spotkaniach ludzi, jak i bariery instytucjonalne, które utrudniają osobom uczestniczącym w projekcie wyjście poza przyjęte schematy i wpasowanie się w ramy oczekiwań społecznych.

Wystawa DYWERS 2.0 (Galeria Muzeum Kinematografii w Łodzi, Plac Zwycięstwa 1) będzie otwarta dla zwiedzających:

  • w czasie trwania Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu (10–13 października) w godz. 11.00–21.00
  • po zakończeniu Festiwalu (od 13 października do 3 listopada) w dniach:
    • śr–pt w godz. 9.00–16.00
    • sb–nd w godz. 11.00.18.00

Uniwersytet Łódzki i Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentując DYWERS 2.0, włączają się w dyskusję o neuroróżnorodności, tożsamości seksualnej, zdrowiu psychicznym, niepełnosprawności. Kryzysy zbyt często są przeżywane w ciszy. DYWERS przypomina, że od naszej wrażliwości, empatii i chęci zrozumienia drugiego człowieka zależy ogólnospołeczny dobrostan i jednostkowe szczęście.

fotografia przedstawia czarny kontur mężczyzny, który stoi profilem

W skład ekspozycji wchodzą prace wcześniej niepublikowane oraz kilka fotografii znanych z pierwszej odsłony. Są to fotografie inscenizowane, poprzedzone wywiadem z osobą, która do projektu się zgłosiła lub została do niego zaproszona.  

Bartosz jest z wykształcenia doktorem nauk politycznych, więc patrzy na obraz odmiennie niż inni artyści. Widzi w nim medium, które jest nośnikiem informacji. To istotne w przypadku projektów zaangażowanych społecznie. Te fotografie mają duży potencjał wywrotowy, pokazują nam sieci powiązań władzy i wiedzy

zauważa kurator wystawy prof. Marek Domański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.  

DYWERS to projekt artystyczno-edukacyjny, który jest pomyślany przede wszystkim tak, by wszyscy oglądający mogli poznać historie portretowanych – odważnych osób, które zgodziły się podzielić ze mną swoimi opowieściami i pozwoliły, by przełożyć je na język fotografii. Portretom towarzyszą opisy zaczerpnięte przeze mnie z rozmów z uczestnikami. I choć całość dotyczy współcześnie istotnych, choć nieograniczających się przecież do współczesności zagadnień, to wnikliwi widzowie odnajdą na fotografiach nawiązania do sztuk wizualnych z ubiegłych wieków

wyjaśnia autor wystawy.  

Więcej informacji nt. projektu oraz pełen tekst kuratorski można znaleźć stronie DYWERSU (przejdź do strony projektu).

 

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 10 października 2024 (czwartek) 18:30 - 20:00