Świątecznie i międzynarodowo. Wigilia dla studentów zagranicznych na Wydziale Filologicznym UŁ

5 stycznia słuchacze i wykładowcy ze studiów polskich z językiem angielskim, przedstawiciele władz dziekańskich oraz polscy studenci reprezentowani m.in. przez Koło Naukowe Glottodydaktyków uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym.

– W codziennej rzeczywistości akademickiej nie mamy zbyt wiele okazji, by spotkać się w nieformalnej atmosferze ze studentami studiów polskich z językiem angielskim. Jako ich kierownik pomyślałem, że dobrze by było zorganizować jakieś spotkanie, podczas którego moglibyśmy swobodniej porozmawiać z naszymi studentami i ich wesprzeć, zwłaszcza że dla wielu z nich czas świąt to trudny okres. Opuścili - często wskutek nagłych i dramatycznych decyzji - swoje domy, swoje rodziny, swoją kulturę i żyją w obcej rzeczywistości. Nie mogą świętować u siebie. Wykładowcy prowadzący zajęcia na studiach polskich pomysł podchwycili od razu i natychmiast zaczęli organizować przedsięwzięcie. Tę organizację wzięła na siebie dr Iwona Dembowska-Wosik, opiekunka 1. roku

– wyjaśnia prof. dr hab. Rafał Zarębski.

Wyjątkowe wigilijne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a jego nieodłącznym elementem było wspólne kolędowanie, do którego przyłączyli się zarówno studenci, jak i obecni na spotkaniu wykładowcy. W pamięci uczestników imprezy pozostaną również świąteczne konkursy z nagrodami. Dzięki uczestnictwu w tego rodzaju zabawach nasi zagraniczni studenci mieli okazję lepiej poznać bożonarodzeniowe tradycje pielęgnowane w polskich domach.

Wigilia

Sprawna organizacja wigilii nie byłaby możliwa bez pomocy pracowników Wydziału, którzy z dużą ochotą zaangażowali się w przygotowanie wydarzenia.

– Byliśmy zaskoczeni tak dużym odzewem ze strony wykładowców, przede wszystkim z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii, ale także z innych jednostek Wydziału, którzy samodzielnie przygotowali potrawy serwowane podczas spotkania bądź wsparli imprezę finansowo (szczególne podziękowania kieruję do Anonimowego Darczyńcy, który na ten cel przeznaczył dość sporą wpłatę). Za pomoc i każdą formę wsparcia wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy

– dodaje prof. Zarębski.

Wigilia

Wigilia

Studia polskie z językiem angielskim to nowy kierunek w ofercie Wydziału Filologicznego UŁ. Powstał z myślą o osobach nieznających języka polskiego lub znających go w wąskim zakresie, obcokrajowcach i Polakach mieszkających za granicą. Kierowany jest do studentów zainteresowanych językiem polskim i polską kulturą. Pierwszy semestr studiów został zainaugurowany w maju 2022 roku i był odpowiedzią na potrzeby edukacyjne osób z Ukrainy uciekających przed wojną. Duże zainteresowanie kierunkiem sprawiło, że latem 2022 r. przeprowadzono nabór dla kolejnych studentów, którzy rozpoczęli zajęcia na Wydziale Filologicznym UŁ w październiku ubiegłego roku.