„Reportaż, czyli sposób na życie” – pierwszy z serii wykładów Mariusza Szczygła za nami [podcast]

„Jako dziecko oglądał podwórko przez okno, z nosem przyklejonym do szyby – tak narodził się reporter […]”. Zapraszamy do wysłuchania inspirującej opowieści Mariusza Szczygła, polskiego dziennikarza, pisarza i dziecka polskiej szkoły reportażu, który wygłosił swój pierwszy wykład na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w ramach cyklu „Łódzkie wykłady z poetyki”.

Spotkanie z doświadczonym i znanym w polskim środowisku medialnym reportażystą poprowadziła dr Izabella Adamczewska-Baranowska z Katedry Teorii Literatury UŁ. Mariusz Szczygieł podczas wizyty na Filologu opowiedział o problemach reportażu oraz zasadach i wartościach wyznawanych przez polskich dziennikarzy. „Reportaż, czyli sposób na życie” to wykład w pełni poświęcony najciekawszym fragmentom historii polskiego reportażu oraz najważniejszym aspektom zawodu reportażysty.

Mariusz Szczygieł i dr Izabella Adamczewska-Baranowska w auli A1 Wydziału Filologicznego UŁ

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, co w życiu uwodzi Mariusza Szczygła oraz co reportaż ma wspólnego z kabaretem i sztuką. W wyznaniach dziennikarza pojawiły się również wnioski dotyczące roli zrozumienia w tworzeniu opowieści reportażowej.

Po wystąpieniu bohater spotkania udzielił odpowiedzi na kilka pytań, które pozwoliły uzupełnić najciekawsze wątki jego wciągającej opowieści. Mariusz Szczygieł pod koniec swojej narracji wyjaśnił również, czym są „wydarzenia, które wydają się, że się wydarzyły” oraz w jaki sposób pamięć i czas wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości.

Kolejne wykłady Mariusza Szczygła na Wydziale Filologicznym UŁ odbędą się 18 kwietnia i 16 maja o godz. 17:00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wstęp wolny.


Mariusz Szczygieł to dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki. Od ponad trzydziestu lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Swój talent do pisania rozwijał pod skrzydłami Hanny Krall. W latach 1995-2001 prowadzący telewizyjnego talk-show „Na każdy temat”, poruszającego trudne i kontrowersyjne tematy programu, który w 1997 roku otrzymał Nagrodę TV Polsat za najlepszy talk-show. Założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu, współzałożyciel wydawnictwa Dowody Na Istnienie. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej za „Gottland (2009), Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego (2013) oraz Nagrody Literackiej „Nike” za tom reportaży „Nie ma” (2019).

Tekst: Wydział Filologiczny UŁ
Zobacz też: Fotorelacja z wydarzenia
Fot. Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR UŁ