Radioznawczynie z naszego Wydziału zaaangażowane w stworzenie Fundacji Audionomia

Człowiek – dźwięk – opowieść. Pod takimi hasłami rozpoczęła właśnie działalność Fundacja „Audionomia” . To owoc współpracy reportażystów radiowych – praktyków i teoretyków – z Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi i Warszawy. Celem Fundacji jest szeroko pojęta popularyzacja i promocja audialnych narracji non-fiction, głównie takich gatunków jak dźwiękowy reportaż i dokument artystyczny.

„Studenci pierwszego roku studiów humanistycznych często mają kłopot z rozpoznaniem reportażu radiowego, nie wiedzą jakich wyznaczników formalnych w nim szukać, jak konstruować historię i narrację, mając do dyspozycji tworzywo „tylko” lub „aż” dźwiękowe. Chcemy budować jakościową krytykę radiową, zająć się poetyką dokumentu audio i angażować w tę pracę młodych adeptów dziennikarstwa. W epoce ogromnego zainteresowania podcastami i ogólnie formami audio skierowanie uwagi słuchaczy, odbiorców na poprawnie zrealizowane, mądre i poruszające emocjonalnie historie opowiedziane dźwiękiem jest dla fundacji bardzo ważne” – podkreśla dr Joanna Bachura – Wojtasik.

Członkowie Fundacji chcą organizować spotkania, konferencje, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne, popularyzujące twórczość radiową. W planach jest też powołanie nagrody Audionomia Award, dla najlepszego reportażu artystycznego roku. W ramach działalności Fundacji już wkrótce powstanie portal Audionomia.pl, na którym reportażyści będą polecać najlepsze formy dźwiękowe, dyskutować, rozmawiać z twórcami audio i innymi, dla których słuchanie jest ważnym aspektem pracy i życia.

W radzie Fundacji zasiada dr Joanna Bachura-Wojtasik, współtworzą ją zaś pozostałe członkinie radiowego zespołu naukowo-badawczego z naszego Wydziału: dr Kinga Sygizman, dr Paulina Czarnek-Wnuk, dr Natalia Kowalska-Elkader oraz mgr Eliza Matusiak.